site.btaМного малко от бохемските места на София и Бургас от социализма съществуват и днес, каза Мариана Първанова
Много малка част от бохемските места на София и Бургас от времето на социализма съществуват днес. Това каза пред БТА Мариана Първанова, автор на книгата „Бохемските места на соца. Бургас“. Тя се срещна с читатели и раздава автографи в рамките на 50-ото издание на Софийския международен панаир на книгата в Националния дворец на културата (НДК).
По думите на Първанова от 15 или 20 такива места в Бургас, днес са останали едва две или три. Сред примерите за това е Морското казино в града, посочи тя. „Сградите съществуват, но вече ресторантите са взети от банки, от магазини. Същото го виждаме и в София“, допълни авторката.
„Бохемските места на соца. Бургас“ е своеобразно продължение на книгата „Бохемските кафенета на соца“, която се фокусира върху София.
Мариана Първанова разказа, че първоначалната идея е била да издаде един том за столицата и в него да опише подобни бохемски места и от други големи градове. „Оказа се обаче, че в София има твърде много места и няма как да побера цялата тази информация в една книга“, отбеляза тя. След като с издателите от „Знаци“ публикуват „Бохемските места на соца. Бургас“, Първанова подготвя подобно издание и за Варна.
„Подходът във всички книги е един и същ. Първо очертавам основните места – това са най-известните сладкарници, барове, капанчета, където са се събирали известни писатели, поети, художници. След това правя интервюта с хора, които са съвременници на тези събития. Оказа се, че за този период – от 1944 г. до 1989 г., за този неформален успореден живот, който протича редом и даже е по-активен от официалния културен живот, няма никъде нищо описано. Има само известни информации във вече издадени мемоари“, каза авторката.
По думите ѝ в тези интервюта тя се е стараела да не дава оценка, а да позволи на събеседниците сами да разкажат историите си. „Някои от тях са били гонени, правили са съвременно изкуство и тогава това не се е възприемало. Искали са да правят нестандартни изложби, които не са били откривани, имало и картини, които са били сваляни. Има и добре поставени художници. Но съм оставила те сами да разкажат как те са виждали нещата. Смятам, че с тези и други книги ще запълним това почти 45-годишно бяло петно“, отбеляза Мариана Първанова.
За книгата си „Бохемските кафенета на соца“ тя е разговаряла с Валентин Старчев, Кирил Маричков, Ириней Константинов, Крум Дамянов, Стефан Илиев-Чечо, Емил Попов, Дамян Обрешков, както и с Любен Зидаров. „Той беше много ценен за мен. Когато се срещнах с него, беше на 93 години. Това беше единственият човек, който си спомняше къде е ходил през 40-те години. Той самият не е бил човек на заведенията, но е знаел къде са се събирали художниците и ги е посещавал“, разказа писателката.
Нейни събеседници в „Бохемските места на соца. Бургас“ са Живко Иванов, Стефан Диомов, Пейо Панталеев, Кирил Дончев, Досьо Досев, Петър Пецин, Георги Динев, Кольо Кехайов, Панайот Димитров.
Акцент в книгата ѝ за Варна е групата „Вулкан“. „Те са правили модерно изкуство, графика, и създават един графичен център във Варна. Прочуват се с него и даже стават водещо звено в България по отношение на графиката. И благодарение на тях за първи път се организира международно биенале на графиката във Варна, като изместват от София инициативата за графиката. Те стават ядро за създаване на съвременно изкуство“, разказа още Мариана Първанова.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text