site.btaНа пазара на мобилни услуги в България няма реална конкуренция, смятат представители на малките фирми в бранша


На пазара на мобилни услуги в България няма реална конкуренция, заявиха представители на Браншова асоциация на българските телекомуникационни оператори (БАБТО) в Националния пресклуб на БТА.
БАБТО е подготвила "Бяла книга за пазарите на електронни съобщения и конкуренцията в електронните съобщения в България", съобщиха Ангел Василев - председател на Управителния съвет на сдружение БАБТО, Мария Горанова – юрист в БАБТО и Невен Дилков - управител на "Нетера" ЕООД.
През последните десет години трите големи мобилни оператора активно купуваха малки и средни предприятия. Бездействието на институциите доведе до намаляване на конкуренцията в сектора и ако до преди десет години България беше сред първите пет държави по развитие на кабелен интернет, сега сме далеч назад. Липсата на конкуренция понижава качеството на услугите и вдига цените, каза каза Ангел Василев.
На пазара на мобилни услуги в България няма реална конкуренция и това се вижда в докладите на Комисията за регулиране на съобщенията, но се знае от всички, каза и Невен Дилков. Контролните органи на този пазар - Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за регулиране на съобщенията, не правят секторни анализи, за да се види дали има проблеми в сектора на комуникациите, каза Дилков. Вместо да се използва добре развитата инфраструктура на малките фирми, държавните органи влагат десетки и стотици милиона лева за да правят нова инфраструктура, добави той.
В Плана за Възстановяване и устойчивост (ПВУ) има 468 млн. лева за развитие на електронни мрежи, но условията за тяхното ползване, заложени от българската държава, допускат само трите големи мобилни оператори. Държавата ще подпомага с пари от ПВУ само компании, които имат право да ползват радиочестотен честотен спектър и коиот имат 6 милиона лева собствен капитал, посочиха от БАБТО. Пазарът на електронни съобщения в България има олигополна структура, защото трите мобилни оператори работят с ограничен честотен ресурс, до който никой друг няма достъп, каза Мария Горанова. Това позволява на големите фирми мълчаливо да синхронизират своето поведение - например да вдигат цените, посочи тя.
Още преди да бъдат раздадени всички честоти от КРС трябваше да има изискване мобилните оператори да допуснат до мрежата си виртуални мобилни оператори. България е единствената държава, която няма виртуален мобилен оператор. Честота е ограничен ресурс и затова се дава чрез търг, но КРС предостави на трите мобилни оператори честотен ресурс и не заложи изискване за виртуален мобилен оператор, казаха още от БАБТО.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text