site.btaМинистърът на финансите Теменужка Петкова обсъди с посланика на Германия у нас ефектите върху икономиката след митата, наложени от САЩ
Министърът на финансите Теменужка Петкова обсъди на среща с посланика на Федерална република Германия Н. Пр. Ирене Мария Планк развитието на търговските и икономическите отношения, както и възможните преки и косвени ефекти върху икономиките на двете държави и Европейския съюз в контекста на новите търговски условия на САЩ, съобщават от пресцентъра на финансовото ведомство.
Министър Петкова запозна посланик Планк с параметрите на приетия от Народното събрание Закон за държавния бюджет, който е с разчетен дефицит до 3 процента.
Финансовият министър отбеляза, че еврозоната е стратегически приоритет и страната ни изпълнява устойчиво четирите числови критерия, което дава основание да очакваме положителна развръзка относно искането на страната ни за изготвяне на извънредни конвергентни доклади от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ), се посочва в съобщението.
Теменужка Петкова подчерта, че техническата подготовка на България е в напреднал етап и са предприети необходимите действия по отношение на законодателството.
Правителството стартира мащабна информационна кампания, която да разясни всички произтичащи от приемането на еврото ефекти за гражданите, бизнеса и държавата. Сред важните елементи на комуникационната кампания ще бъде противодействието на дезинформацията по темата.
От своя страна посланик Планк увери министър Петкова в подкрепата на Германия на усилията на българското правителство за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 година, се посочва в съобщението.
БТА припомня, че на 25 февруари министърът на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев подписаха съвместно писмо, съдържащо искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията. Те го изпратиха до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард.
"Отчитайки решителността на България да се присъедини към еврото от 1 януари 2026 г. и в съответствие с член 140, параграф първи от Договора за функциониране на Европейския съюз, бихме желали Европейската комисия и Европейската централна банка да подготвят извънредни конвергентни доклади за България", се посочва в писмото, чието факсимиле е публикувано на сайтовете на БНБ и МФ.
Посоченото по-горе законодателство регламентира, че ако една страна членка на ЕС иска да се присъедини към еврозоната, то ЕК и ЕЦБ трябва да изготвят оценка за готовността ѝ и да я докладват пред Съвета на ЕС.
/ПИП/
news.modal.header
news.modal.text