site.btaСимфоничният оркестър на БНР ще представи концерт, наречен „Размисли преди Великден“


Симфоничният оркестър на БНР ще представи концерта „Размисли преди Великден“ на 11 април в зала „България“. Главният диригент Константин Илиевски е подготвил емоционална и проникновена програма, различна от обичайния репертоар преди Пасха, коментират от БНР.
Традиционното българско произведение е Интродукция и токата от Кирил Ламбов, с която радиосимфониците ще почетат 70-годишнината от рождението на композитора. Симфоничният оркестър на БНР направи и студиен запис на произведението под диригентството на маестро Илиевски.
Ще прозвучи Симфония „Матис художникът“ от Паул Хиндемит. „Най-значимото програмно произведение на Хиндемит е посветено на Матиас Грюневалд – един от най-ярките германски художници, чиято най-известна творба е Изенхаймският олтар. Точно този разтърсващ шедьовър от началото на XVI в., в която ангели свирят на барокови музикални инструменти, вдъхновява Хиндемит“, разказват от БНР.
Първоначално, композиторът работи върху опера за Грюневалд, която обаче е забранена лично от Хитлер. Хиндемит преработва материала в симфония, която представя с успех през 1934 г. Следва обвинение в плагиатство, което се превръща в „делото Хиндемит“ и в него са замесени водещите фигури в германската музика. Директорът на Берлинската опера и филхармония, чиято е идеята за трансформирането на замислената опера в симфония, защитава Хиндемит и заплашва с оставка, ако обвиненията не бъдат оттеглени. Срещу двамата се изправя министърът на пропагандата Гьобелс. Хиндемит е заклеймен като културно и политически неприемлив и произведенията му са свалени от всички програми. През 1938 г. операта „Матис художникът“ все пак е представена в Цюрих, а в Дюселдорф книга и партитури на Хиндемит са изложени като „чуждестранно изкуство“.
Програмата на 11 април включва и Третата симфония за сопран и оркестър от Хенрих Гурецки. Наричана Симфония на скръбните песни, това е най-известното произведение на полския композитор. Текстът на първата част е произведение от XV в., в което Богородица се обръща към умиращия си на кръста син. Текстът на втората част са думите на 18-годишната Хелена Блажусяк, издълбани на стената в гестаповския затвор, в Закопане, която моли майка си да не плаче, защото небесната царица ще й бъде винаги опора. Третата част е с текста на силезийска народна песен на майка за загубения й син. Премиерата е през 1977 г. и съвсем не се увенчава с успех. Шестнайсет години по-късно записът на Третата симфония на Гурецки е на първо място в класацията на Gramophone и е шестият най-продаван в света.
Солист ще е полското сопрано Малгожата Роцлавска, възпитаничка на музикалната академия в Гданск и университета за музикални и сценични изкуства в Щутгарт. От 2021 г. пее в Държавния театър на Шлезвиг-Холщайн. През 2020 печели второ място в XII международен песенен конкурс в Щутгарт Член и стипендиант е на програмата Yehudi Menuhin Live Music Now и международната хорова академия в Любек, с която записва албума си с песни от Брамс, Шуман и Дворжак.
/ДД
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина