site.btaБългария е една от изгряващите звезди, смята министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева
Очаква се през февруари Народното събрание да ратифицира Споразумението на участващите съдружници към Фонда на НАТО за иновации, обяви днес министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева
Горда съм да ви съобщя, че успяхме да прокараме решение в Министерския съвет в подкрепа на подписването от страна на България на Споразумението на участващите съдружници към Фонда на НАТО за иновации. Ратифицирането на споразумението от парламента се очаква да се случи през идния месец, каза Стойчева по време на организирания днес от министерството на иновациите и растежа информационен ден за възможностите, които предлага Фонда на НАТО за иновации. Събитието се проведе в София Тех Парк.
"Иновационният фонд на НАТО е много повече от финансов инструмент. Той изтъква споделеното ни виждане за едно по-сигурно и по-устойчиво бъдеще", посочи министър Стойчева, според която нововъведенията са в сърцевината на сегашното икономическо развитие и на прогреса.
Размерът на фонда е от 1 милиард евро и по думите ѝ той е учреден с цел да насочва инвестиции към страните участнички в хоризонт от 15 години. Капиталът му се осигурява от държавите в него на доброволен принцип, уточни министърът. Фондът е структуриран така, че да подкрепя нововъзникващи високотехнологични компании с потенциал в областта на отбраната и на сигурността.
Фондът ще се съсредоточи върху високите технологии - нововъзникващи или стари, с нови приложения или "разрушителни" такива, в области, които са разпознати от НАТО като приоритетни. А за такива се смятат изкуственият интелект, процесите с големи масиви от данни, квантовите технологии, автономност и роботизация, биотехнологиите, нови материали, космос и други сфери, изброи тя и уточни, че това са сфери, които се обобщават под понятието "дълбочинни технологии".
"Дълбочинните технологии" са от интерес и за Европейския съвет за иновации, чиито информационен ден се проведе този понеделник, със съдействието на МИР. Ето защо министър Стойчева изрази увереност в синергията, която би могла да се постигне между различните инструментаи, които са на разположение на българската предприемаческа среда и инвеститори.
Конкретно за Фонда на НАТО за иновации е предвидено балансирано разпределяне на инвестициите на географски принцип.
"Смятам, че България е една от изгряващите звезди", обяви министър Стойчева. Тя добави, че правителството преследва и друга цел - страната ни да се присъедини към друг инструмент на Трансатлантическата общност - DIANA (абревиатура от Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic - бел. авт.).
Представянето на Фонда на НАТО за иновации пред българската публика направи старши сътрудникът в организацията Бенджамин Балмфорт, който на свой ред допълни областите на интерес за фонда, освен посочените от министъра сфери - свръхзвуковите системи, енергетиката и мобилността и следващото поколение комуникации.
Иновационният фонд на НАТО е първият в света многостранен фонд за дялови инвестиции, е написано в официалната страница на финансовият механизъм. Фокусът му е насочен към вложения в нововъзникващи компании, разработващи авангардни технологични решения с двойно предназначение за справяне с предизвикателствата пред отбраната и сигурността. Партньорите в него са 23 страни членки на НАТО, като се очаква да се присъедини и Швеция.
Фондът ще прави преки вложения в нововъзникващи предприятия, разположени на всяка една от 23-те сътрудничещи си страни, а също така и непреки инвестиции.
Бенджамин Балфорд даде подробности по тази линия, като по думите му преките инвестиции могат да бъдат от 80 до 90 процента в проект, а непреките - между 10 и 20 на сто, предоставяни на втори фондове по места в партниращите си страни.
Участващите страни на този етап са Белгия, България, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Германия, Гърция, Унгария, Исландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Испания, Турция и Обединеното Кралство.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text