site.btaАП: Защо в Украйна не са произвеждани избори след нахлуването на Русия?


Украинският президент Володимир Зеленски щеше да се бори за преизбиране през пролетта на 2024 г., ако не беше пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Сега въпросът за легитимността на неговото управление се използва като оръжие от страна на Москва.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп неотдавна също нарече Зеленски "диктатор без избори", повтаряйки руската пропаганда, но след това, изглежда, се отметна от този коментар, като отрече да го е казвал.
Това не е първият път, когато представители на властите в западна държава изразяват съмнение за мандата на Зеленски като президент, особено в условията на военно положение, когато кабинетът му е консолидирал контрола върху политиката на правителството за поддържане и насочване на военните усилия. Според законодатели, които поддържат контакт с европейските си колеги, западните официални представители също така са изразили предпочитанието си да бъдат произведени избори (в Украйна) през последната година, преди встъпването в длъжност на Тръмп.
Зеленски отказва да организира избори, докато не бъде обявено прекратяване на огъня в съответствие с украинското законодателство, и голяма част от украинците подкрепят това решение.
Ето защо Украйна не успя да произведе избори след пълномащабната инвазия:
Защо в Украйна не се произвеждат избори?
Нахлуването на руските въоръжени сили в Украйна предизвика обявяването на военно положение в страната, което на практика отложи президентските и парламентарните избори. В условията на екзистенциална война, когато една пета от страната е окупирана, а милиони украинци са се евакуирали в трети страни, произвеждането на избори би било просто логистично невъзможно.
Периодът за произвеждане на парламентарни избори в Украйна бе насрочен за октомври 2023 г., а петгодишният мандат на Зеленски изтичаше през май 2024 г.
Военното положение е установено в украинската конституция, а друг закон гласи, че избори не могат да се произвеждат, когато е въведено военно положение, какъвто е случаят след нахлуването на руските сили в страната през февруари 2022 г.
Какво е казал Зеленски за изборите в бъдеще?
Позицията на Зеленски е, че избори ще се произведат, след като бъде сключено примирие с Русия и тогава военното положение ще бъде отменено. Междувременно Русия използва оставането му на власт след изтичане на мандата му като инструмент, чрез който да го оприличи за нелегитимен лидер на Украйна.
Зеленски също така заяви, че ще се оттегли от поста си на президент, ако на Украйна бъде предоставено членство в НАТО.
Произвеждането на избори по време на войната би било контрапродуктивно и би отслабило Украйна в критичен момент, каза Зеленски. Ще бъде трудно да се намери начин украинските войници, участващи в тежки боеве, да гласуват, както и многомилионните украинци, живеещи в чужбина заради войната. Освен това съществува въпросът за украинците, живеещи в окупираните от руските сили територии.
За да подкрепи президента, Върховната рада (парламента на Украйна) прие резолюция, с която потвърди легитимността на Зеленски като президент и отново подчерта, че избори са възможни едва след края на войната.
Кои са основните политически съперници на Зеленски?
Произвеждането на избори в разгара на войната би довело и до разделение в украинското общество в момент, когато страната трябва да бъде обединена срещу Русия, казва още Зеленски.
Единственият потенциален кандидат, който се очаква да победи Зеленски в изборите, ако се кандидатира, би бил бившият главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна генерал Валерий Залужни, настоящ посланик на Киев във Великобритания.
Бившият президент на Украйна Петро Порошенко е основният политически съперник на Зеленски и лидер на най-голямата опозиционна партия. Според анализатори е малко вероятно той да се кандидатира отново, но подкрепата му за определен кандидат би имала значение на изборите. (БТА)
(Превод от английски: Симеон Томов)
/НС/
news.modal.header
news.modal.text