site.btaСборник с български народни песни беше представен в село Табаки в Украйна


В село Табаки, част от Болградската община, Украйна, беше представен сборникът с български народни песни под заглавие „Песен се лее, Табаки живее“. Сборникът включва 31 обредни, празнични и битови песни, събрани от местни жители. За премиерата съобщи Жана Суслина, ръководител на Отдела за култура, туризъм, младеж и спорт към Болградския градски съвет чрез своята страница във Фейсбук.
През 2019 г. кметството на село Табаки подкрепи инициативата на Прасковия Цоева за създаване на Етнографска стая „Народна къща“. Тази стъпка постави началото на активен процес за съхранение на културното наследство на селото. В рамките на инициативата Прасковия Цоева и нейни съмишленици събраха етнографска колекция, записаха спомени на старите жители и съхраниха автентични обредни песни. В резултат на тези усилия бяха създадени фолклорните групи „Лазарки“ и „Табашко коледарче“, както и възстановени традиционните обреди на лазаруване и коледуване.
На представянето на сборника присъстваха активни жители на Табаки, представители на културната и образователната сфера, служители на местни културни институции, фолклористи, библиотекари, учители и младежи от региона.
Това е второто издание в рамките на поредицата „Културното наследство на Болградския регион“, създадена с цел съхранение и популяризиране на местното културно богатство, отделяза Суслина.
Сборникът съдържа 31 народни песни, събрани от жители на селото – предимно възрастни хора, които са съхранили автентичните мелодии и текстове. Включени са и изпълнения на младите фолклорни колективи „Табашко коледарче“ и „Лазарки“.
На първите страници на сборника са включени значими дати от историята на Табаки. Всяка песен е придружена от информация за нейния източник, посочено е името на информатора и е добавена негова снимка.
Една от особеностите на изданието е музикалният съпровод за десет от песните, което позволява използването му както в битова, така и в учебна среда. Към тези песни са добавени кюар (QR) кодове, чрез които могат да се чуят оригиналните аудиозаписи.
По време на тържественото събитие Жанна Суслина връчи благодарствена грамота на Прасковия Цоева за активния ѝ принос в съхранението на нематериалното културно наследство на Болградската община.
Презентацията завърши с дебютното изпълнение на фолклорния колектив „Седеф“, съставен от представители на по-възрастното поколение, които през годините са съхранили народните песни. В програмата се включиха и млади изпълнители от „Табашко коледарче“ и „Лазарки“.
Както бе съобщено по-рано, Етнографската стая „Народна къща“ в Табаки публикува в Ютуб (YouTube) канала „Културно наследие на Болградщина“ аудиозаписи на част от песните, включени в сборника с народни български песни „Песен се лее, Табаки живее“.
Сред първите публикувани записи са коледна песен, изпълнена от фолклорната група „Табашко коледарче“, както и песента „Николо льо“ в изпълнение на Митев Александър. Записването на песните се състоя през пролетта на 2023 година като част от инициативата за съхраняване на местния български фолклор. Наскоро беше представен и макетът на сборника, който ще събере в едно издание традиционните народни песни от региона.
В допълнение към тези записи са включени и изпълнения на момичета от фолклорната група „Лазарки“, които представят песните „Мари Димке“ и „Пеперуда“. Освен тях, в албума с народни песни от село Табаки присъстват и изпълнения на местни изпълнители и етнически българки. Сред тях са Ефросиния Кулинска, която изпълнява „Ах де са чуло и видяло“, Тамара Илева с песента „Любили са двамца млади“, Елена Панайотова с изпълненията на „Либе ако додиш“ и „Метало Ленче ябълка“, Прасковия Янчева с песента „Седнала баба да вечеря“ и Надежда Бондаренко – с „Така си леля“.
Както БТА писа, най-старото в Болградската община българско село Табаки е основано от преселници през 1812 г., недалеч от мястото, където девет години по-късно е поставено началото на Болград. В годината на създаването му в Табаки е имало 75 къщи и 601 души население, сочат исторически сведения.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text