site.btaУченици от Криводол изработиха и монтираха сами ново училищно оборудване за свои връстници от училище „Паисий Хилендарски“ в Атина
Ученици и учители от Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Криводол гостуваха на Българското неделно училище „Паисий Хилендарски“ в Атина по инициатива за сътрудничество и обмен на добри практики. Това съобщиха за рубриката „БГ Свят“ на БТА от образователното средище в гръцката столица.
Младежи, обучаващи се в специалност „Мебелно производство“, с помощта на преподавателя си по практическо обучение Георги Василев изработиха и монтираха сами нови училищни маси, с които подновиха оборудването на четири учебни помещения в атинското училище, посочиха от БНУ.
Ученици от специалност „Кулинарни изделия и напитки“ пък разказаха на децата за правилата на здравословното хранене, демонстрираха уменията си в приготвянето и естетическото поднасяне на храната, която опитаха после дружно. Младите готвачи се включиха и в шаренето на великденски яйца, което традиционно се прави в неделното училище от най-малките възпитаници от подготвителните групи, добавиха от просветното средище в Атина.
Посещението на учениците съчета туристическия маршрут с нови професионални познания и опит, защото различното е винаги интересно, посочиха още от БНУ.
„За да реализират това начинание, учениците от Криводол положиха много труд и старание и сами заработиха част от средствата, нужни за пътуването, но идеята да направят нещо добро и полезно за други български деца ги мотивира и с общи усилия успяхме да зарадваме приятелите ни от Атина. Разбира се най-вълнуващото преживяване беше изкачването на Акропола, а в българското училище „Паисий Хилендарски“ бяхме като у дома си благодарение на топлия прием, който ни оказа екипът на учебното заведение. Това беше за всички ни прекрасно изживяване, среща с история, култура, традиции и обичаи, които нашите деца ще запомнят завинаги“, коментира Цветелина Георгиева, заместник-директор и ръководител на групата.
Домакините споделиха, че не за първи път посрещат гости от България, но това посещение е било по-различно по замисъл, по цел и по резултати:
„Тези срещи са специални за българските деца в чужбина, защото така те създават нови приятелства със свои връстници от България, научават различни неща, забавляват се заедно и откриват, че са еднакви, а българският език е този, който ги свързва. И тази връзка има своя шанс в бъдещето, тя може да бъде пътека към България. Хубаво е да си помагаме, така даваме пример на онези, които се учат от нас. А чувството, че трудът ни е оценен и подкрепен от колеги, е едно щастливо усещане“, сподели Юлия Костова, ръководител на неделното училище в гръцката столица.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text