site.btaСпартак (Варна) нанесе първа загуба на Ботев (Пловдив) от началото на сезона в Първа лига

Ахмед Ахмедов (вдясно) отново бе герой за своя тим с шестото си попадение от началото на сезона / Снимки: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

Първенство на България по футбол, среща от шестия кръг на Първа лига между отборите на Ботев (Пловдив) и Спартак (Варна)

Ботев (Пловдив) - Спартак (Варна)        0:1 (0:0)
голмайстор: 0:1 Ахмед Ахмедов 69
червен картон: Никола Илиев (Ботев Пловдив) 90+4
стадион: "Футболен комплекс "Никола Щерев-Старика", Пловдив
главен съдия: Иво Андреев, гр. София
жълти картони: Никола Илиев (Ботев Пловдив); Франьо Пърце, Кристиан Илич, Матео Юрич, Филип Лесняк, Ангел Грънчов, Ивей Натаниел (Спартак Варна)

състав на Ботев (Пловдив): Ханс Кристиан Бернат, Николай Минков (74-Николай Минков), Йонас Там, Сирики Диабате, Константинос Балоянис, Янис Карабельов (46-Джеймс Ето'о), Антонио Перера (74-Ален Корошец), Самуел Акере (22-Никола Илиев), Кристиан Нвачукву, Ивелин Попов, Алекса Мараш (66-Вини Трибуле)

състав на Спартак (Варна): Мартин Величков, Матео Юрич, Ангел Грънчов, Франьо Пърце, Ивей Натаниел, Па Конате (81-Виктор Митев), Йоан Бауренски, Александър Цветков (61-Бернардо Коуто), Филип Лесняк, Кристиан Илич (61-Антонио Вутов), Ахмед Ахмедов (75-Франк Риволие)

Отборът на Спартак (Варна) продължава със силното си представяне в Първа лига, след като играчите на Александър Томаш нанесоха първа загуба на Ботев (Пловдив) от началото на сезона и надделяха с минималното 1:0 при гостуването си на „канарчетата“. Двубоят се игра на базата на „жълто-черните“ в пловдивския квартал „Коматево“ заради лошото състояние на тревното покритие на стадион „Христо Ботев“, а единственият гол в срещата бе дело на Ахмед Ахмедов, който бе точен в 69-ата минута с шестото си попадение до момента през кампанията.

В края на първата част гол на Алекса Мараш от състава на Ботев бе отменен след намеса на системата ВАР заради засада на Сирики Диабате, а минути преди гола на „соколите“ именно централният бранител на пловдивчани уцели напречната греда. Домакините завършиха срещата с човек по-малко на терена заради втори жълт и съответно червен картон на Никола Илиев, който бе изгонен от игра в четвъртата минута от добавеното време на мача.

С успеха Спартак събра актив от 13 точки и временно се изкачи еднолично на второто място в класирането, като се откъсна на 3 точки пред „канарчетата“, които продължават да делят третото място с отборите на Берое и Черно море.

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на бившия футболист на Ботев (Пловдив) Георги Аврамов, който в понеделник почина внезапно едва на 40-годишна възраст.

В началните минути на мача гостите от Спартак (Варна) бяха малко по-активни, но без да застрашат Ханс Кристиан Бернат. След четвърт час игра домакините стигнаха до първа опасност пред противниковата врата. Кристиан Нвачукву проби отляво покрай Матео Юрич и почти от аутлинията центрира към Алекса Мараш, чийто удар с глава обаче премина покрай вратата.

В 22-ата минута старши треньорът на Ботев Душан Керкез трябваше да направи принудителна смяна. Самуел Акере получи травма в рамото и бе заменен от Никола Илиев.

В 35-ата минута гостите от Варна организираха добра атака отдясно, при която Ахмед Ахмедов заложи топката за Ивей Натаниел, който шутира без забавяне от границата на наказателното поле, но неточно.

Осем минути след това „соколите“ отправиха първия точен удар в мача, отправен от Ахмед Ахмедов. В следващата атака голмайсторът на Спартак отново получи отляво в наказателното поле, преодоля Сирики Диабате и се озова сам срещу Ханс Кристиан Бернат, но стражът на „канарчетата“ бързо скъси дистанцията и спря Ахмедов.

Във втората минута от добавеното време на първата част „жълто-черните“ реализираха попадение, което обаче бе отменено заради засада. Константинос Балоянис центрира от пряк свободен удар към Сирики Диабате, който свали с глава към Алекса Мараш и от няколко метра централният нападател на Ботев реализира в опразнената врата. След близо 4-минутно преразглеждане на ситуацията с помощта на системата ВАР голът бе отменен заради нередовна позиция на Диабате. Така почивката дойде при нулево равенство.

Десет минути след началото на втората част играчите на Душан Керкез отново бяха близо до откриване на резултата. Балоянис намери Никола Илиев, който обаче с глава стреля встрани от целта.

Спартак отговори в 62-ата минута със силен неточен шут от дистанция на бившия футболист на Ботев Антонио Вутов.

Три минути след това късметът покри „соколите“. Сирики Диабате се извиси в наказателното поле при подаване от ъглов удар и засече с глава, но топката се отби в напречната греда на Мартин Величков.

В 69-ата минута футболистите на Александър Томаш излязоха напред в резултата. Антонио Вутов получи на левия фланг и прати прецизно центриране към Ахмед Ахмедов, който изпревари Диабате и от трудна позиция успя да стреля с левия крак неспасяемо в горния десен ъгъл за 0:1.

В 80-ата минута опасен шут на Ивей Натаниел премина встрани от вратата на Ханс Кристиан Бернат.

До края на мача играчите на Душан Керкез притиснаха своя съперник в търсене на изравнително попадение, с което да избегнат поражението, но гостите бяха достатъчно концентрирани в отбрана, за да запазят своя аванс. Домакините пък завършиха срещата с човек по-малко на терена заради втори жълт и съответно червен картон на Никола Илиев в четвъртата минута от добавеното време на двубоя.