site.btaАрда надигра ЦСКА-София и остави именития си съперник в дъното на класирането в Първа лига

Снимка: кореспондент на БТА във Варна Красимир Кръстев (ЛФ)

Арда - ЦСКА-София - 2:1 (1:0)
голмайстори: 1:0 Чинонсо Офор 421 2:0 Иван Тилев 53, 2:1 Годуин Коялипу 85
Кърджали, стадион "Арда Арена"
съдия - Васимир Ел-Хатиб
асистенти - Даниел Ников и Никифор Велков
жълти картони - Анатолий Господинов (Арда), Марселино Кареасо, Матиас Фаетон, Браян Кордоба (ЦСКА-София)
състави:
Арда: Анатолий Господинов, Феликс Ебоа, Густаво Каскардо (65 - Илкер Будинов), Емил Виячки, Димитър Велковски, Иван Тилев (83 - Стефан Статев), Джелал Хюсеинов (69 - Лъчезар Котев), Борислав Цонев, Станислав Иванов, Тонислав Йорданов, Чинонсо Офор

ЦСКА-София: Густаво Бусато, Тибо Вион, Християн Петров, Браян Кордоба, Сайней Санянг (76 - Йоан Борносузов), Юлиан Илиев, Марселино Кареасо (54 - Петко Панайотов), Джонатан Линдсет (76 - Иван Турицов), Тобиас Хайнц (54 - Матиас Фаетон), Улауш Скаршем, Годуин Коялипу

Арда надигра ЦСКА-София с 2:1 в мач от шестия кръг на Първа лига. Това бе първа победи на тима от Кърджали над "червените" в професионалния футбол. Арда вече има три победи от три домакинства през кампанията, а тимът на Томислав Стипич допусна четвърта загуба от общо пет мача. Чинонсо Офор и Иван Тилев дадоха комфортна преднина на Арда, Годуин Коялипу отбеляза дебютното си попадение за "червените" пет минута преди края на редовното време.

Треньорът на ЦСКА-София Томислав Стипич предприе изненадващ ход, като пусна като титуляр в средата на терена 19-годишният Юлиан Илиев, който получи дебютни минути с червената фланелка в първия кръг срещу Лудогорец.

В седмата минута Тибо Вион опита неуспешен финт пред вратата на гостите, от което се възползва Борислав Цонев, но шутът му бе блокиран.

В 13-ата минута Тобиас Хайнц нанесе първи точен удар за гостите, които изиграха мача с резервния си черен екип. Три минути след това и Годуин Коялипу отправи точен удар, но те не представляваха заплаха за вратаря на Арда Анатолий Господинов.

В 27-ата минута се стигна и до най-чистото положение до момента. Велковски центрира отляво, а Станислав Иванов се измъкна зад защитата и стреля от въздуха, но топката бе в обхвата на Густаво Бусато и бразилският вратар успя да избие с една ръка.

В 32-рата минута вратарят на тима от Кърджали Господинов предвидливо излезе и изби с шпагат топката пред новия таран на "червените" Коялипу.

В 42-ата минута Джелал Хюсеинов от домакините разпредели топката към Густаво Каскардо, който центрира без забавяне и Чинонсо Офор премаза във въздуха Браян Кордоба и с глава заби топката в долния ляв ъгъл на Бусато, без вратарят да успее да реагира.

В добавеното време на първата част след изпълнение на корнер непокритият Християн Петров от ЦСКА-София стреля мощно с глава, но топката се отби в десния стълб и се върна на терена, като при последвалото разбъркване последва нов ъглов удар.

В самото начало на второто полувреме софиянци пропуснаха още една възможност да изравнят. След изпълнение на корнер Джонатан Линдсет, Улауш Скаршем и младият Юлиан Иванов нанесоха последователни шутове, но топката не влезе в мрежата над Господинов.

В 53-ата минута авансът на Арда стана 2:0. Станислав Иванов финтира прокара топката между краката на национала Християн Петров и подаде успореден пас надясно към непокрития Иван Тилев, който с левия крак прати топката зад гърба на Бусато.

Томислав Стипич веднага реагира и вкара в игра Матиас Фаетон и Петко Панайотов на местата на инертните Тобиас Хайнц и Марселино Кареасо.

В 74-ата минута Коялипу от гостите пай-после се измъкна зад защитата, но Господинов излезе бързо и изби удара му в крак в корнер.

В ответната бърза атака Офор изведе Борислав Цонев отдясно, като юношата на Левски отправи силен удар в напречната греда, топаката се върна на терена, а Димитър Велковски стреля при добавката покрай левия стълб.

В 82-рата минута резервата на Арда Илкер Будинов получи пас от Офор и надбяга с лекота Кордоба, като излезе сам срещу Бусато, но стреля над вратата.

В 85-ата минута настоятелната игра на Коялипу от ЦСКА-София даде резултат. След изпълнение на пряк свободен удар почти от аутлинията таранът на "червените" бе забравен на задна греда от Емил Виячки и вкара с глава в опразнената врата на Арда.

В добавеното време първо Димитър Велковски пропусна за Арда, след като Бусато парира удара му. В 93-ата минута Петко Панайотов от ЦСКА-София бе близо до изравняването, но ударът му с глава мина близо до левия стълб.

Арда се изкачи на седмо място в класирането, ЦСКА-София остана на 13-а позиция с равни точки с Крумовград. В следващия кръг тимът посреща Ботев (Пловдив) на стадион "Локомотив" в София.

Към 23:19 на 24.08.2024 Новините от днес