site.btaБългарският защитник Пламен Гълъбов си вкара автогол при загуба на Макаби (Петах Тиква); Аякс и Трабзонспор продължават в Лига Европа

Урош Николич от Войводина води топката пред трима футболисти на Аякс. Снимка: AP Photo/Darko Vojinovic

Израелският Макаби (Петах Тиква) отстъпи с 0:5 на португалците от Брага и напуска турнира Лига Европа с общ резултат 0:7. Срещата се игра на стадион "Георги Аспарухов" в София заради несигурната политическа обстановка в Израел.

Българският защитник Пламен Гълъбов игра пълни 90 минути за "синьо-белите" от Петах Тиква, но имаше нещастието да си вкара автогол в 62-ата минута, за да увеличи пасива на своя тим на 0:4. Той опита да пресече центриране на Салазар от Брага от фланга, но действа несъобразено и прати топката в мрежата на Марко Волф. В добавеното време на мача кипърският бранител Андреас Каро предизвика дузпа, от която Амин Ел Узани оформи крайния резултат 0:5. Преди почивката Адриан Марин, Рожер Фернандеш и Родриго Салазар вкараха за далеч по-класния португалски тим.

Все пак европейската кампания за Макаби (Петах Тиква) не приключва и те слизат в Лигата на Конференциите, където ще срещнат румънския ЧФР Клуж, като на 8-и август е домакин, по всяка вероятност отново в София, а гостуването в Трансилвания е седмица по-късно.

Почти по същото време в Пловдив Ботев беше съкрушен тежко от гръцкия гранд Панатинайкос с 0:4 и отпадна с общ резултат 1:6. Следващият съперник на "канарчетата" е босненският Зрински Мостар.

Аякс (Амстердам) постигна втора победа над Войводина (Нови Сад, Сърбия) – този път 3:1 като гост, и си гарантира среща с Панатинайкос. Хърватинът Йосип Шутало откри резултата за Аякс в 53-ата минута, а след още шест си вкара автогол и изравни. Йорел Хато и Бертран Траоре в последните пет минути вкараха два гола за гранда от Амстердам.

Също втори победи и комфортно класиране записаха турският Трабзонспор над словашкия Ружомберок (1:0 и 2:0), Рапид (Виена, Австрия) над Висла (Краков, Полша) с 6:1 и 2:1, както и Елфсборг (Швеция) срещу молдовския Шериф (Тираспол) с 2:0 и 1:0.

Серкъл (Брюж, Белгия), Риека (Хърватия) и Молде (Норвегия) също се класираха, макар и с доста трудности.