site.btaБотев Пловдив допусна второ поражение от гръцкия Панатинайкос и отпадна от турнира Лига Европа

Ботев Пловдив продължава европейското си участие в Лигата на конференциите / Снимки: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

Среща-реванш от втория квалификационен кръг на турнира на УЕФА Лига Европа:

Ботев Пловдив - Панатинайкос (Гърция) 0:4 (0:3)

*Панатинайкос продължава напред с общ резултат 6:1

голмайстори: 0:1 Александър Йеремейеф 6, 0:2 Антъни Уджа - автогол 34, 0:3 Филип Джуричич 45+2, 0:4 Александър Йеремейеф 50

стадион: „Христо Ботев“, гр. Пловдив

главен съдия: Даниел Шлагер (Германия)

жълти картони: Сирики Диабате, Кристиан Нвачукву, Антоан Конте, Мартин Секулич (Ботев Пловдив); Тин Йедвай (Панатинайкос)

състав на Ботев Пловдив: Ханс Кристиан Бернат, Николай Минков, Йонас Там, Антоан Конте, Сирики Диабате (46 – Самуел Акере), Константинос Балоянис (59 – Андрей Йорданов – 64 – Янис Карабельов), Антонио Перера, Джеймс Ето‘о, Кристиан Нвачукву, Ивелин Попов (46 – Ален Корошец), Антъни Уджа (44 – Мартин Секулич)

състав на Панатинайкос: Бартоломей Драговски, Янис Коцирас, Сверир Ингасон, Тин Йедвай (46 – Неманя Максимович), Филип Младенович, Вилиан Арао, Адам Черин (73 – Карлос Дзека), Даниел Манчини (62 – Тете), Тасос Бакасетас, Филип Джуричич (73 – Димитрис Лимниос), Александър Йеремейеф (79 – Адраш Шпорар)

Носителят на Купата на България Ботев Пловдив отпадна във втория квалификационен кръг на турнира Лига Европа.

„Канарчетата“ допуснаха второ поражение от гръцкия гранд Панатинайкос, след като отстъпиха с 0:4 в реванша на стадион „Христо Ботев“ и така напускат надпреварата след общ резултат 1:6. Все пак играчите на Душан Керкез продължават европейското си участие в третия предварителен кръг на Лигата на конференциите, където ще срещнат Зрински Мостар от Босна и Херцеговина.

Пред 18 000 зрители на стадион „Христо Ботев“ „канарчетата“ опитаха да се противопоставят на гранда от Атина, но „детелините“ решиха крайния изход от сблъсъка с три гола до почивката. Гръцкият тим откри още в шестата минута чрез Александър Йеремейеф. В 34-ата Антъни Уджа си отбеляза автогол, а във втората минута от добавеното време на първата част Филип Джуричич покачи на 3:0. В 50-ата минута Йеремейеф оформи крайния резултат с второто си попадение в мача.

За Ботев това бе първа домакинска загуба в евротурнирите от 31 години. За последно през 1993 година "канарчетата" отстъпиха с 2:3 на другия гранд от Атина - Олимпиакос.

Двубоят започна по най-добрия начин за гостите, които поведоха в резултата още в шестата минута. Играчите на Диего Алонсо разиграха добре в центъра, след което пренесоха играта на левия фланг. Там Филип Младенович получи зад гърба на Николай Минков и пусна успоредно подаване към непокрития Александър Йеремейеф, който от няколко метра засече в мрежата на Ханс Кристиан Бернат за 1:0.

В 20-ата минута Тасос Бакасетас пробва да изненада стража на „канарчетата“ с директен изстрел от пряк свободен удар почти от аутлинията, но топката премина встрани от вратата. Минута след това Младенович също шутира неточно от далечна дистанция.

Ботев опита да отговори с бърза контраатака отдясно, при която Кристиан Нвачукву преодоля защитник на гостите и опита прострелно центриране, пресечено от вратаря на „детелините“ Бартоломей Драговски.

В 27-ата минута „канарчетата“ бяха много близо до изравнително попадение. Николай Минков получи на границата на наказателното поле и отправи мощен удар, отбил се в напречната греда на вратата на Панатинайкос.

Седем минути по-късно гръцкият тим удвои аванса си. „Детелините“ получиха пряк свободен удар, при който защитата на Ботев успя да се справи. След изчистването обаче Филип Джуричич, шутира без подготовка по диагонала от около 20 метра и след рикошет в главата на Антъни Уджа топката влетя неспасяемо в мрежата на „жълто-черните“.

Във втората минута от добавеното време на първата част играчите на Диего Алонсо направиха резултата класически. След грешка на Сирики Диабате Даниел Манчини се откъсна отдясно зад защитата на „канарчетата“ и пусна успореден пас към Джуричич, който от няколко метра нямаше как да сбърка за 3:0. При този резултат дойде и почивката.

Пет минути след подновяването на играта през втората част Панатинайкос реализира четвърти гол. Капитанът Коцирас изведе хитро Йеремейеф в наказателното поле и шведският нападател прехвърли елегантно Бернат за 4:0. Първоначално попадението бе отменено заради засада, но след преразглеждане на ситуацията с помощта на системата ВАР голът бе признат.

В 58-ата минута Николай Минков шутира от движение от около 25 метра, но Драговски успя да се разтегне и парира.

В 70-ата минута влезлият като резерва Янис Карабельов също опита късмета си с изстрел от дистанция, който обаче не затрудни стража на гостите. Минута след това Мартин Секулич засече с глава центриране на Джеймс Ето‘о, но встрани от целта.

В 86-ата минута Димитрис Лимниос бе изведен сам срещу Ханс Кристиан Бернат, но стражът на Ботев скъси дистанцията и отрази завършващия удар.

До края на срещата играчите на Душан Керкез опитаха да стигнат до почетен гол, но не намериха път към вратата на Бартоломей Драговски.

Така носителят на Купата на България отпада от турнира Лига Европа, но продължава участието си в третия квалификационен кръг на Лигата на конференциите. Там „канарчетата“ ще се изправят срещу босненския Зрински Мостар, който отстрани словенския НК Браво с общ резултат 3:2. В първата среща след седмица Ботев е домакин, а реваншът е на 15 август в Босна и Херцеговина.

Към 01:25 на 02.08.2024 Новините от днес