site.btaШест отбора се класираха за четвъртфиналите на олимпийския турнир по хандбал за жени, Франция с пълен актив в група "В"

Женският хандбален състав на Унгария (в бяло) си гарантира класиране в топ 8 след успех над Испания. Снимка: AP Photo/Aaron Favila

Шест отбора си осигуриха място на четвъртфиналите на олимпийския турнир по хандбал за жени, като в група А това са Швеция, Норвегия и Дания. В група В напред продължават Франция, Нидерландия и Унгария, а за последната квота ще спорят Ангола и Бразилия. Доста по-заплетена е ситуацията в група А, където с по 2 точки преди последните мачове са три състава – Германия, Република Корея и Словения.

В напрегнат мач срещу Германия датските хандбалистки си осигуриха място на олимпийските четвъртфинали с минимална победа с 28:27. Скандинавките започнаха по-добре мача и на почивката резултатът беше 15:12 в тяхна полза. Мие Хьойлунд беше в брилянтна форма и стана голмайстор със 7 гола, което помогна за осигуряването на победата им. Германия имаше златна възможност да изравни десет секунди преди края на мача, но датската вратарка Сандра Тофт спаси решително, което бетонира победата за Дания. Джени Бееренд вкара 6 гола за Германия, които закриват кампанията си в група А срещу Норвегия.

С тази победа Дания вече си осигури място на четвъртфиналите, а Република Корея чака в последния мач от групата, след като днес отстъпи на Швеция с 21:27. Шведките, които са на върха в класирането, доминираха през цялата среща и още до почивката си гарантира преднина от 5 гола – 16:11.

Норвегия заема 3-ото място след 29:22 над Словения, като също има 6 точки, но изостава по допълнителни показатели от Швеция и Дания, които са със същия актив.

В група В домакините от Франция победиха Ангола с 38:24. Защитаващият титлата си, домакин и световен шампион състав на Франция спечели потока, след като вече има 4 победи и 8 точки.

Най-резултатен играч на полето беше френската звезда Орлане Канор от Ференцварош, която превърна всичките си седем удара в голове. Естел Нзе Минко от Дьор се разписа пет пъти, а вратарката им Лора Глаузер допринесе за успеха с осем спасявания. Домакинът ще срещне четвъртфиналите в Лил с четвъртия отбор в група А.

Унгарският национален отбор по-рано си осигури място сред първите осем, като победи испанките с 27:24. Катрин Кюлбер блесна с 6  точни попадения, Александрина Кабрал също вкара 6 за испанския тим, но те така или иначе отпадат след четири поражения в четири мача.

На 2-о място е Нидерландия с 6 точки след 31:24 над Бразилия.

Към 02:19 на 02.08.2024 Новините от днес