site.btaЕвропейският шампион Белгия затрудни олимпийския САЩ, но не успя да го изненада, Франция с втора победа в баскетболния турнир при жените

Националният отбор на САЩ победи Белгия на Олимпийските игри в Париж / снимка: АП/Michael Conroy

Деветкратният олимпийски шампион в женския баскетбол САЩ постигна втора поредна победа в група "С" на Игрите в Париж след 87:74 (23:23, 23:15, 14:15, 27:21) над европейския шампион Белгия.

Победата класира американките за четвъртфиналите, но успехът не дойде никак лесно. Белгийките водеха с четири точки малко преди края на първата четвърт, а през останалата част разликата варираше около десет точки.

За тима на САЩ, който не е губил мач на Олимпиада от 1992 година, когато взима бронзовите медали, Бриана Стюарт бе най-резултатна с 26 точки, а 23 прибави Ей'джа Уилсън.

В редиците на Белгия се отличи Емма Месеман с 24 точки, докато 16 вкара Антония Делер.

Поражението остава белгийките на ръба от отпадането, като те ще се нуждаят от задължителна победа над Япония в последната си среща от групата, за да могат да продължат сред най-добрите осем.

В група "В" Франция излезе еднолично начело с две победи от два мача след успех със 75:54 (24:20, 14:11, 16:8, 21:15) над Нигерия.

Домакините на турнира поведоха още в началните минути и в нито един момент не изпуснаха преднината си. До края на първото полувреме нигерийките се държаха близо до съперничките си, но още в началото на второто полувреме разликата стана двуцифрена и се задържа такава до края на мача.

За победителките с 15 точки завърши Марин Жоанес, а Габи Уилямс реализира още 14 точки. За Нигерия Езине Калу бе най-резултатна с 18 точки, докато 14 прибави Муржанату Муса.

Нигерия разделя второто място в групата с по една победа и една загуба.

Към 02:20 на 02.08.2024 Новините от днес