Списание ЛИК от 1965 г. до днес – ОБОБЩЕНИЕ

site.btaЯнуарският ЛИК, посветен на 60-годишнината от излизането на първия брой на списанието, бе представен в пресклубовете на БТА

Януарският ЛИК, посветен на 60-годишнината от излизането на първия брой на списанието, бе представен в пресклубовете на БТА
Януарският ЛИК, посветен на 60-годишнината от излизането на първия брой на списанието, бе представен в пресклубовете на БТА
„ЛИК на 60 години“ е темата за януари на изданието на Българската телеграфна агенция (БТА). Неговият първи брой излиза на 8 януари 1965 година, а името е абревиатура, зад която стоят думите „литература“, „изкуство“ и „култура“. Списанието се представя днес в зала „МаксиМ” в БТА. Събитието се провежда съвместно чрез видеовръзка и в останалите национални пресклубове на агенцията в страната. На снимката (от ляво надясно): главният редактор на списание "ЛИК" доц. Георги Лозанов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, отговорният редактор от списание ЛИК Яница Христова.Снимка: Милена Стойкова/БТА (БТ)

Януарският ЛИК, който е посветен на 60-годишнината от излизането на първия брой на списанието, беше представен днес в пресклубовете на Българската телеграфна агенция (БТА) в страната и чужбина. 

ЛИК стартира като седмичен бюлетин на агенцията. За пръв път излиза на 8 януари 1965 г., а името е абревиатура, зад която стоят думите „литература“, „изкуство“ и „култура“. 

Във връзка с отбелязването на годишнината, БТА дигитализира и качи със свободен достъп първото издание на своята интернет страница. То може да бъде изтегляно в PDF формат от следния линк - https://www.bta.bg/bg/lik-magazine/42.

БТА получи няколко поздравителни адреса за юбилея на списанието – от ректора на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. д-р Димитър Димитров и от декана на Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Веселина Вълканова.

В представянето на тематичния брой „ЛИК на 60 години“ в зала „МаксиМ“ на БТА в столицата днес се включиха генералният директор на агенцията Кирил Вълчев, главният редактор на ЛИК доц. Георги Лозанов и отговорният редактор на списанието Яница Христова. Участие в дискусията взеха също Панайот Денев, генерален директор на БТА в периода 1997-2002 г., кинокритикът проф. Петя Александрова, част от екипа на ЛИК във втория етап от неговото излизане след 1999 г., проф. Георги Янков, ректор на Националната художествената академия, доц. д-р Калина Иванова, директор на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ (НБКМ), и литературоведът доц. Йордан Ефтимов, реализирал инициативата „Алеко днес“, посветена на Алеко Константинов, за когото имаше и тематичен брой през ноември 2023 г. След събитието, в разговор пред БТА, литературният историк проф. Михаил Неделчев се върна към спомените си от 70-те години, когато започва да сътрудничи на ЛИК.

„Цялата история на списанието е история на осигуряването на достъп до култура на българите. 60 години списание ЛИК осигурява достъп до културата“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев. Той отбеляза, че хартиеният вариант на изданията днес се разпраща безплатно до места, на които много българи могат да се срещнат с него – библиотеки и институции. „Направихме го безплатно на интернет страницата на БТА“, посочи той и анонсира, че се предвижда увеличаване на тиража – заради българските общности в чужбина.

„ЛИК може да представя иманентната същност на културата, чиято стойност е заради собствените ѝ постижения, а не привнесената стойност – идеологически, политически, пазарни, скандални и каквито и да е други конюнктури“, каза главният редактор на списанието доц. Георги Лозанов. „Доколко списанието успява да постигне това, то дава пет алтернативи, които са много важни“, допълни той. По думите му петте алтернативи са: алтернатива е на мрежовата субкултура – на социалните мрежи, на културната забрана, на предпоставените оценки на културното наследство от соца, алтернатива на едно виждане за културата като национална гордост, както и това, че според него списанието може да се превърне и в алтернатива на нобеловия комплекс на българина, на това непрестанно оплакване, че все не сме оценени. 

„ЛИК е прозорец към света в една епоха, в която не е имало много възможности. Разгръщайки старите броеве, можем да проследим как изданието се променя през времето. Можем да проследим и началото на творческия път и върховите постижения в кариери на творци от най-различни сфери. ЛИК може да е енциклопедия за изкуство и до ден днешен“, каза отговорният редактор на списанието Яница Христова.

„Списанията ЛИК и „Паралели“, особено ЛИК, бяха моят шанс да изляза от бетеанската анонимност. Дотогава си бях инициали ПД. Те ми помогнаха много да стана име“, каза в рамките на дискусията Панайот Денев. Той припомни, че тогавашният зам.-главен редактор на изданията Руси Божанов казвал, че списание ЛИК е детонатор. В страната, казвал той, легално или нелегално, е разпръснат много взривен материал.

„Списание ЛИК, във всичките своите периоди, е дало много на своите читатели. И всеки път говори за едно надграждане във всеки следващ етап“, каза проф. Петя Александрова, която в продължение на 13 години е част от екипа на списанието. „Разбира се, мястото на ЛИК е много различно от времето на социализма и сега, в наши дни, когато търси една друга ниша. Но смятам, че намира своето място, променяйки се, заедно с новите медии, заедно с новите технологии и най-вече заедно с новите аудитории“, допълни тя.

„ЛИК е прозорец и към образованието, не само към културата“, каза проф. Георги Янков. „Вие давате прозорец към българската и световната култура, вие и образовате“, допълни той.

Кирил Вълчев припомни, че студенти на академията създадоха специален шрифт за БТА, който ще бъде озаглавен ЛИК. Той ще бъде свободен за ползване от всички, които искат да го ползват.

„Това, което прави списание ЛИК през последните години, е да фокусира вниманието ни върху значими личности, някои от които имат нужда от осветляване. Такъв бе случаят с Константин Павлов“, каза доц. Йордан Ефтимов. „Само за тези три години, откакто се възроди, направи много промени. Една от тях е дизайнът на корицата, изработена от студентите на НХА. Другата – дигитализацията, която позволява на всички от страната и чужбина да си го свалят и четат. По думите му е много важно, че се актуализира работата с архива. 

„Когато бях подрастваща, за мен  списание ЛИК беше прозорец към западната литература, изкуство и култура, освен към българската“, каза доц. Калина Иванова. „БТА има партньорство с НБКМ и ние пазим всяко едно от изданията от самото му създаване, защото НБМК е основното национално фондохранилище. Освен такова, то е и най-голямата обществена библиотека. Затова вашето списание се чете и от младите хора, тъй като през последните години читалните са пълни с млади хора“, посочи тя. 

„Горд съм, че през 70-те години представих някои най-значимите хуманитаристи на страниците на ЛИК“, каза литературният историк проф. Михаил Неделчев пред репортер на БТА. Той припомни, че сред тях са Клод Леви-Строс, Ролан Барт, Юрий Михайлович Лотман, Иво Андрич и др.

В представянето с видеовръзка се включиха и кореспондентите на БТА от Белград, Варна, Велико Търново, Ловеч, Одеса, Разград и Русе с гостите в пресклубовете на своите градове. Представен бе и видео разговор на кореспондента на БТА Милена Островска, която придружава 33-тата българска антарктическа експедиция до Ледения континент. 

Трима сръбски студенти по българистика гостуваха на националния пресклуб в Белград за представянето на списанието.  Николина Джорджевич, Оливера Подгорелац и Сърджан Тодоров са възпитаници на Белградския университет, който още от 50-те години на 20-и век поддържа специалността "Българистика".

„Списание ЛИК е уникално съчетание от стил, обективност и позитивизъм“, каза тази вечер началникът на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна флотилен адмирал Калин Калинов. Той изказа сърдечните добри пожелания за екипа на ЛИК от името на екипа на училището, както и от всички момичета и момчета, които се намират в момента далеч от родината, в арктическите ширини. Калинов подари сувенирен часовник на Висшето военноморско училище на екипа на БТА във Варна, като посочи, че когато се стигне възрастта от 60-те години, в безумния бяг на годините, човек се научава да цени минутите. 

Сред гостите в пресклуба в морския град бяха и журналистите Искра Сотирова и Елена Владова.

Капитан II ранг Николай Данаилов, командир на военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ по време на 31-вата и 32-рата български експедиции до Антарктида, приветства екипа на списание ЛИК от националния пресклуб на БТА на борда на българския научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ . Той изрази и огромна благодарност за отразяването в два броя на списанието на българския военен научноизследователски кораб, както и на всички научни проекти, които са извършвани от борда му.

„Списание ЛИК е учител и днес като прелистваме старите му броеве, има какво да научим и върху какво да се замислим“, каза в пресклуба на БТА във Велико Търново библиотекарят Николай Колев. ЛИК, като издание на БТА, разказваше за световната култура, изкуство и литература, а заради усилията и ерудицията на екипа му, поколения българи са получавали и получават знания, посочи Николай Колев.

„В края на 80-те години на миналия век изданията на Българска телеграфна агенция бяха едни от най-търсените и най-четени от потребителите на читалнята в библиотеката в Ловеч“, припомни директорът на Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев“ в Ловеч Юлияна Цанева. „Имаше комични моменти, в които трябваше да се търси приятелството на библиотекар, за да достигнеш до някои от тези броеве, да си един от първите, които са ги прочели, защото до седмица след получаването им, те вече бяха смачкани, сгънати от четене. Наистина интересът към тях беше много голям“, посочи Цанева. 

„ЛИК ни даваше негласно усещане за общност, каза журналистката от Разград Стела Ковачева. Тя разказа как се запознала със своята половинка благодарение на списанието, с когото 25 години, докато смъртта ги раздели, са били заедно. Стела Ковачева обясни колко трудно е било навремето да си купиш ЛИК.

„За мен списание ЛИК е мяра за значението и висотата на културното ни ежедневие, на културния ни бит – през погледа на стотиците знаменити автори и анализатори, които четем с удоволствие“, каза директорът на международния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе Ива Чавдарова. Тя припомни, че Русе се присъедини преди няколко години към общността, наречена ЛИК, като привлече интереса на списанието към богатата история на най-стария в България международен фестивал за класическа музика – „Мартенски музикални дни“. С тематичен брой, посветен на 60-годишнината на музикалния форум, който бе представен на 27 март 2022 г., списание ЛИК отново излиза редовно.  

В представянето на броя на ЛИК се включиха и още гости в пресклубовете на агенцията в страната:

София  

Благоевград

Бургас 

Варна 

Велико Търново 

Видин 

Враца 

Добрич 

Казанлък 

Кърджали 

Кюстендил 

Ловеч 

Монтана 

Пазарджик 

Перник 

Петрич 

Плевен 

Пловдив 

Разград 

Русе 

Самоков 

Свищов 

Силистра 

Сливен 

Смолян 

Стара Загора 

Троян 

Търговище 

Хасково 

Шумен

Ямбол

Както и в чужбина: 

Анкара

Белград 

Босилеград

Букурещ

Одеса

Скопие

Тараклия

Както и от пресклуба на борда на българския научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ 

Списание ЛИК от 2022 г. до днес е със свободен достъп и може да бъде изтеглено в електронен формат от интернет страницата на БТА. Юбилейният януарски брой можете да откриете на следния линк - https://www.bta.bg/bg/lik-magazine/43

/ХТ/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 00:23 на 24.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация