site.btaЛИК може да представя иманентната същност на културата, казва главният редактор на списанието доц. Георги Лозанов
ЛИК може да представя иманентната същност на културата, чиято стойност е заради собствените ѝ постижения, а не привнесената стойност – идеологически, политически, пазарни, скандални и каквито и да е други конюнктури. Това казва главният редактор на списанието доц. Георги Лозанов на представянето на януарския брой на изданието, посветено на 60-годишнина от първия му брой.
Доколко списанието успява да постигне това, то дава пет алтернативи, които са много важни, каза доц. Лозанов.
Първата алтернатива е на мрежовата субкултура – на социалните мрежи, която става все по-всеобхватна и в която културните постижения не предшестват известността, самата известност е културното постижение. Още повече че сега виждаме големите рискове в съвременния комуникативен свят“, каза доц. Лозанов.
„Втората алтернатива е на културната забрана. От доста дълго време културата е обявена за скучна територия, което я превръща в някакъв беден медиен роднина, който с извинението, че няма интерес към нейните постижения, някъде стои в периферията на медийното пространство. Дирекцията за култура ЛИК, която БТА създаде, единствена по рода си, както и списанието, работят твърдо в обратната посока“, каза доц. Лозанов.
По думите му третата алтернатива е на предпоставените оценки на културното наследство от соца: „Списанието залага на това, че във всяка конюнктура има творци, които успяват да постигнат творческа автономност и да създадат постижения, незасегнати от пораженията на властта и идеологията“.
„Четвърто, списанието може да даде алтернатива на едно виждане за културата като национална гордост. Погледът към самата култура, а не превърната в нещо друго, в някакъв национален сувенир“, каза доц. Лозанов.
Според него списанието може да се превърне и в алтернатива на нобеловия комплекс на българина, на това непрестанно оплакване, че все не сме оценени, като противопостави на това собствената ни оценка на собствените ни постижения. „Аз мисля, че тя е достатъчно авторитетна, за да нямаме нужда от утехите някой да ни погали по главата, пък ако ще да е и папата“, каза доц. Лозанов.
ЛИК е прозорец към света в една епоха, в която не е имало много възможности. Разгръщайки старите броеве, можем да проследим как изданието се променя през времето. Можем да проследим и началото на творческия път и върховите постижения в кариери на творци от най-различни сфери. ЛИК може да е енциклопедия за изкуство и до ден днешен“, каза отговният редактор на списанието Яница Христова.
/ДД
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text