site.btaСписание ЛИК е много ценно за културата в България, препоръчвам всички броеве да се дигитализират, каза директорът на библиотеката в Монтана Анелия Иванова – Тодорова
Списание ЛИК е много ценно за културния и литературния живот в България, защото дава много задълбочена информация по различни теми и за различни автори, оставили трайна следа в българската култура и литература, каза при представянето на новия брой на списанието, посветен на 60-годишнината от началото на неговото излизане, директорът на Регионална библиотека „Гео Милев“ в Монтана Анелия Иванова – Тодорова.
В момента библиотеката в Монтана притежава само броевете от 2024 година, когато БТА решава да го изпраща безплатно на всички библиотеки в страната. Въпреки това много читатели търсят списанието и то се радва на интерес от страна на ученици и студенти, които искат да правят подробни разработки за отделни автори, институции и за събития в българската култура. „Препоръчвам всички броеве на списанието да се дигитализират и да се разпратят на библиотеките в страната, за да може те да го предоставят на своите читатели“, каза Анелия Иванова – Тодорова. Тя смята, че това ще е много полезно, тъй като има търсене и интерес, но в повечето библиотеки няма архив от по-старите броеве.
В някои периоди в миналото списание ЛИК е получавано в библиотеката в Монтана, в други периоди не е получавано поради финансови причини или понеже издаването му е било спирано за определено време. Наличните броеве не са запазени, тъй като библиотеката в Монтана няма архивни функции, но списанието съдържа изключително ценна информация и трябва да бъде дигитализирано. Получените през 2024 година броеве ще се пазят при нас и благодарим, че ги получаваме безплатно, каза директорът на библиотеката в Монтана.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text