site.btaМиряни започнаха кампания по събиране на средства за строеж на православен параклис в Опака
Миряни започнаха кампания по събиране на средства за строеж на православен параклис в Опака. Идеята е той да носи името на св. Антоний Велики, съобщи за БТА Мирослав Георгиев в деня, когато православната църква чества паметта на светеца.
Идеята за съграждането на параклиса има дългогодишна история. Тя възниква още през 2005 г. За място е избрано малкото паркче при завоя на ул. „Братя освободители", общинска собственост, известно сред местното население като „При сарача“. Правени са опити за осъществяване на инициативата тогава, но без успех, припомня Георгиев.
През 2023 г. идеята е възобновена от група жители на Опака. Сред тях са бизнесмени, общественици и интелигенция. Учредено е църковно настоятелство в състав: архимандрит Симон Бодуров, Красимир Кръстев, Цветан Радев, Неделчо Неделчев, Андрей Цонев и Мирослав Георгиев.
Разгледани са различни архитектурни проекти за бъдещия храм. Настоятелството, след публично обсъждане с миряните, се спира на идейния проект на проф. д-р арх. Николай Тулешков. Той е изтъкнат български специалист по храмова архитектура и автор на проектирането на реставрацията, консервацията и социализацията на Крепчанския средновековен скален манастир при село Крепча. Проф. Тулешков дарява проекта си в част архитектурна, на жителите на Опака.
Мирослав Георгиев обясни, че параклисът ще бъде с размери 6 на 6 метра и височина 8 метра. Идеята получава и благословията и одобрението на Русенския митрополит Наум. По негова идея параклисът ще носи името на св. Антоний Велики. Храмът на този светец ще бъде първият засега в Русенска епархия, добавят запознати. Избраното име на патрона на параклиса има пряка връзка и е реверанс към монахът Антоний от Крепчанския средновековен скален манастир, където се намират едни от най-ранните кирилски надписи в света, припомни Мирослав Георгиев, който е уредник в Регионалния исторически музей в Търговище, клон Опака.
В началото на 2024 година общинският съвет в Опака предоставя терена на парка за учредяване на безвъзмездно право на строеж в полза на Русенска митрополия. Идеята на инициаторите е параклисът и теренът около него да станат притегателен център за поклоннически и културно-исторически туризъм, по пътя за Крепчанския скален манастир и да станат фактор за развитието на квартала и самия град Опака.
За инициативата ще бъде организирана кампания по набиране на средства. На първия етап, за финансирането на проекта, в част конструктивен и електро, ще са необходими около 4000 лв., след което ще стане ясно каква сума ще бъде необходима за самото изграждане на храма, каза Георгиев. Регистрирана е набирателна сметка.
Богатото културно наследство на Опака включва и църквата „Св. Георги“, която е действаща. Справка показва, че строежът на православния храм бил започнат по инициатива на Никола Писарев през 1857 г. и бил завършен в 1864 г. (по други данни 1962 г.). През Освободителната война бил полуразрушен, но веднага след това е възстановен. В него дълги години служил поп Никола Рачев Писарев – учител и свещеник, който поддържал връзки с националреволюционери, а по време на Руско-турската освободителна война помагал на руските войски.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text