site.btaКраеведски труд за живота на писателката и общественик Лилия Димитрова беше представен в Казанлък
Краеведски труд за живота на казанлъшката писателка и общественик Лилия Димитрова с автор Тоня Стоянова беше официално представена в Литературно-художествения музей (ЛХМ) “Чудомир” в Казанлък. Това е едно от изнесените събития в рамките на Чудомирови празници 2024 и се организира съвместно с Общинската библиотека (ОБ) “Искра”. Представянето събра десетки граждани, а официални гости бяха Лилия Димитрова, заместник-кметът на община Казанлък Сребра Касева, представители на музея, на фондация “Чудомир” и на библиотеката, общественици, граждани.
Тоня Стоянова е родена в Стара Загора, живее в местното село Бузовград и е със специални потребности. Биобиблиографията на Лилия Димитрова е нейната защита на дипломна работа за магистърска степен в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ). Завършила е основното си образование в Основно болнично училище “Д-р Петър Берон” в град Момин проход, след което е учила в Профилираната гимназия “Акад. Петко Стайнов” в Казанлък. Има бакалавърска степен по специалност “Библиотекознание и библиография” в УНИБИТ. Студентския си стаж е преминала в ОБ “Искра” в Казанлък, а неин ментор е била Екатерина Трендафилова.
Поздрави към авторката и към Лилия Димитрова изразиха зам. кметът Сребра Касева, директорът на ЛХМ “Чудомир” Добрина Матова, директорът на ОБ “Искра” Теодора Георгиева и проф. д-р Людмил Малев от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”. Тя получи цветя и подаръци от редица институции и от много гости на събитието. От името на кмета на общината Галина Стоянова Касева изрази своята признателност към всичко, което Лилия Димитрова прави за град Казанлък. “Освен едно голямо благодаря от името на цялата казанлъшка общественост, аз искам да ѝ пожелая да бъде винаги с този борбен младежки дух и с това излъчване, което давам за пример навсякъде”, каза тя. Касева поздрави Тоня Стоянова и семейството ѝ, като пожела още много успехи.
“Не мисля, че това събитие трябва да бъде за моето творчество, а трябва да бъде за творческия дух на хората, които дават твърде много от себе си, за да покажат не само своето собствено развитие, но и това, че могат да дадат повече на своята страна, на своя град и на хората, които ги обичат”, коментира Лилия Димитрова. Тя подчерта, че ЛХМ “Чудомир” и ОБ “Искра” са институции, в които творческият дух, любовта и отговорността към хората са основни в работата на екипите, без което културните институти не биха могли да се развиват.
Тоня е изключително упорито дете, коментира майката на авторката Доля Стоянова. Когато си постави някаква цел, винаги я постига, много сериозно и отговорно се отнася към всичко, което прави и аз мога да взимам само пример от нея. Изключително е уважителна и когато може да помогне, го прави с цената на всичко, допълни още тя.
Моето съдействие се състои в подкрепа на Тоня и в изготвянето на библиографските материали, които тя систематизира по стандарт, каза Екатерина Трендафилова. Биобиблиографията се състои от 437 библиографски описания, изготвени на базата на издания и публикации на Лилия Димитрова в периодичния печат и публикации за нея. Всичко това се случи благодарение на самата Лилия Димитрова и архива, с който тя разполага, както и на базата данни на библиотека “Искра” и, не на последно място, на усилията на Тоня Стоянова.
30-те Чудомирови празници в Казанлък ще бъдат официално открити на 25 март и ще продължат до 1 април. В програмата са включени разнообразни културни събития. Организатори са ЛХМ “Чудомир”, едноименната фондация и Община Казанлък. Празниците ежегодно се посвещават на известния писател и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, който е един от най-видните творци и общественици на Казанлък.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text