site.btaОБНОВЕНА Кенийката Беатрис Чебет е новата олимпийска шампионка на 5000 метра при жените; уважиха жалбата на Кения, Кипиегон е със сребърния медал

Сифан Хасан от Нидерландия поздравява новата олимпийска шампионка на 5000 м Беатрис Чебет. Cнимка: AP Photo/Martin Meissner

Кенийката Беатрис Чебет е новата олимпийска шампионка в бягането на 5000 метра при жените. На трасето на "Стад дьо Франс" в Париж тя завърши първа с време 14:28.56 минути. Чебет детронира олимпийската шампионка от Токио Сифан Хасан (Нидерландия), която завърши с време 14:30.61 минути или лично постижение за годината. Реално второто място беше за друга кенийка – Фейт Кипиегон с 14:29.60, която обаче беше дисквалифицирана. В последствие след края на състезанието, жалбата на Кения беше преразгледана и след близо два часа - уважена. Така Кипиегон се върна на 2-ото място и взе сребърния медал.

Третото място и бронзовия медал отиват у Сифан Хасан, а италианката Надя Батоклети остана на 4-о място. Блондинката от Тренто обаче постави национален рекорд на страната си с 14:31.64 минути, което е малка утеха предвид загубеното отличие.

Топ 6 допълниха още две африканки, които обаче не успяха да се доберат до медалите. Първа под призовата тройка остана Маргарет Кипкембой от Кения, следвана от етиопката Еджгайеху Тайе.

На предишната Олимпиада Хасан спечели титлата с 14:36.79 минути след изключително силен финален спринт пред Хелън Обири от Кения и Гудаф Цегай от Етиопия. Цегай участва и тази година на финала, но завърши на 9-о място.

Чебет нанесе унищожителен удар в последния участък, за да изпревари сънародничката си Фейт Кипиегон до линията с победно време от 14 минути, 28.56 секунди. Драмата обаче се разигра две обиколки преди края. Тогава етиопката Гудаф Цегай се измъкна от Фейт Кипиегон, но влезе в контакт, като дори двете си размениха удари с лакти. Те се развикаха една на друга и Кипиегон направи жест на Цегай, че не приема поведението й.

Една обиколка преди края Кипиегон мина покрай Цегай и се удари в нея, докато етиопката направи гримаса и изкриви лицето си. Другата кенийка Беатрис Чебет, световната шампионка на крос-кънтри за 2023-а и 2024-а година и сребърна медалистка от Световното първенство по лека атлетика в Будапеща през 2023-а , поведе с по-малко от 200 м преди края.  Сифан Хасан от Нидерландия реши да заложи всичко в последните метри. В началото тя дори не беше в средата на групата. Нейният спринт беше добър, но не чак за победа, когато се изправи срещу Кипиегон и Чебет на последните 200 метра. И остана на 3-о място. Последва обаче преразглеждане, както и дисквалификация на Кипиегон. След това обаче от Кения внесоха протест заради неоснователна дисквалификация на тяхната сребърна медалистка, който беше приет.