site.btaТова е акт на Министерския съвет, свързан с важна политика за развитието на висшето образование в България, заяви министър Галин Цоков
''Това е един акт на Министерския съвет, който е свързан с важна политика по отношение на развитието на висшето образование и научните изследвания в България''. Това каза на брифинг в Министерския съвет служебният образователен министър проф. Галин Цоков във връзка с приетото постановление, съгласно което се отпускат 184 милиона лева за възнаграждения във висшите държавни училища и научните организации.
Министърът припомни, че преди няколко месеца са отпуснати близо 80 милиона лева за повишаване на заплатите на академичния състав, както и на академичния състав с непреподавателски функции.
''Тези нови 184 милиона лева ще доведат до това, че заплатата на най-ниската академична длъжност асистент ще нарасне до 2 516 лева'', коментира проф. Цоков. Образователният министър акцентира, че по този начин, за период от една година, заплатата на асистентите ще се увеличи с хиляда лева, което е сериозна инвестиция в младостта, интелекта и бъдещето на България.
''Вече водим разговори със социалните партньори и Съвета на ректорите за това средствата, които са за достигане на тези 180 процента от средната брутна работна заплата, като възнаграждение на академичния състав, да не бъдат дадени на брой хабилитирани лица, преподаватели или асистенти, а да бъдат разпределени съобразно два основни коефициента'', обясни министър Цоков.
По думите му единият коефициент е свързан с увеличаването на най-ниско финансираните професионални направления досега, а вторият е насочен към това разпределението на средствата по висши училища да бъде съобразно коефициентът за качество. По този начин повече средства ще получат висши училища и университети с по-високо качество на обучение.
''Стимулът от 184 лева е поредната реформа в системата на висшето образование – даваме ги на 20 хиляди души, работещи в системата на висшето образование и наука, от които 13 600 академичен състав и 3600 работещи в сферата на средното и висше образование – хора, които помагат в научно-техническата; научно-изследователската; научно-спортната и научно-творческата дейност'', отбеляза проф. Лиляна Вълчева – председател на Синдикат ''Висше образование''.
Тя обясни, че постановлението се отнася до научните организации, които са акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) с оценка между 8 и 10 по докторските им програми.
''Това, което се случва днес, е една от стъпките, които отдавна трябваше да бъдат направени по отношение на работещите във висшето образование; дотолкова, доколкото работещите в средното образование, и специално преподавателският състав, от години изпревариха работещите във висшето образование, което е сериозна аномалия. Когато висшето образование изостава от средното, това определено не е добре'', коментира Димитър Манолов, президент на КТ ''Подкрепа''.
''Това, което беше направено днес е голяма крачка в областта на висшето образование в две посоки - първо това успокои системата, която беше пред срив, и второ - това отваря вратите, тъй като в момента нямаше желаещи за започване на работа. Отваря вратите пред висшето образование за много млади хора и асистенти за академично израстване", каза д-р Валери Апостолов - конфедерален секретар и председател на синдикат ''Висше образование'' към КТ ''Подкрепа''.
На брифинга присъстваха служебният премиер Димитър Главчев и служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.
/ЙВЛ
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text