site.btaМедиация на открито организират в Казанлък
Събития под надслов "Медиация на открито" организират от Националната асоциация на медиаторите в партньорство с Община Казанлък, съобщиха от общинския пресцентър. Инициативата ще се състои на 21 юни пред Музея на розата в парк "Розариум", в часовете от 9:30 до 16:00 часа и е насочена към всички граждани, които проявяват интерес към медиацията като алтернативен способ за разрешаване на спорове.
Медиацията може да послужи за решаването на различен тип спорове - училищни, междусъседски, семейни, свързани с етажна собственост и други конфликти в общността, посочват от администрацията в Казанлък. Посетителите ще могат да получат информация и консултация от практикуващи медиатори относно същността на медиацията, как да намерят медиатор и да участват в подобна процедура за разрешаване на спора си. Ще има демонстрация на медиация под формата на ролева игра, която присъстващите ще могат да наблюдават пряко. Ще бъдат прожектирани и филми за медиацията.
Предвиден е щанд с информационни материали и рекламни шатри, в които ще бъдат представени дейности с участието на медиатори и доброволци. На всички, проявили интерес към разрешаване на съществуващи спорове, ще бъде дадена възможност, след предварително насрочване на дата и час, да проведат безплатна медиация от медиатор-доброволец от Националната асоциация на медиаторите.
Събитията целят да представят медиацията като достъпна и полезна услуга на гражданите, да повишат осведомеността им за нея и да стимулират децата и младите хора да изберат добрата комуникация, общуване без агресия и разрешаване на спорове по мирен и конструктивен начин. По този начин се работи директно за осъществяване на европейските публични политики на местно ниво, водещи към повишаване на качеството на живот във всички възможни аспекти, отбелязват от Община Казанлък.
Медиацията е неформална процедура, при която трето, неутрално лице подпомага участниците в даден конфликт за вземане на приемливо и за двете страни решение, обясни за БТА Елиза Николова, която е председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, адвокат по професия и дългогодишен обучител по медиация в Университета за национално и световно стопанство в София, както и в Пловдивския университет “Св. Паисий Хилендарски”. По думите ѝ в идеалния случай това решение е взаимноизгодно, така че да удовлетворява в известна степен потребностите и интересите на спорещите. Николова посочи, че за разлика от едно съдебно производство, в медиацията има обследване на същността на проблема и на интересите на страните, техните нужди, потребности и мотивации, в степен, която не е релевантна за съдебните институции.
/РИ/
news.modal.header
news.modal.text