site.btaКакво означава за Сърбия победата на Тръмп на президентските избори в САЩ
Победата на Доналд Тръмп в надпреварата за Белия дом през ноември би трябвало да е добра новина за Сърбия, ако се съди по “сърдечния” телефонен разговор между сръбския президент Александър Вучич и новоизбрания американски президент след изборите в САЩ.
Освен това Сърбия е страната, в която Тръмп получава най-голяма подкрепа според анкета на Галъп.
Доколко това положително отношение към Тръмп ще намери отклик у американската администрация през следващите четири години предстои да видим.
Вук Вуксанович, старши анализатор в Белградския център за политика на сигурност, коментира пред БТА, че главният проблем в отношенията между новата администрация във Вашингтон и Белград няма да бъде нито Косово, чиято независимост Сърбия не признава, нито Русия, срещу която Сърбия не е въвела санкции заради инвазията в Украйна. Според Вуксанович главното предизвикателство в сръбско-американските отношения ще бъде Китай.
"Китай е доминиращият въпрос на американската външна политика през 21-и век и съперничеството с Китай ще бъде толкова всеобхватно, че ще достигне и до второстепенни страни като Сърбия", казва Вуксанович.
Той отбеляза, че ако Белград иска благоволението на новия американски президент, ще трябва да има предвид, че „Тръмп ще бъде много ревнив любовник, който ще поиска Белград да ограничи връзките си с Пекин.“
Китай инвестира милиарди евро в Сърбия главно под формата на по-евтини кредити за инфраструктурни и енергийни проекти като част от китайската инициатива „Един пояс, един път“, целяща разширяването на външнотърговските връзки на Китай.
Китай е сред водещите външнотърговски партньор на Сърбия, която е кандидат за членство в ЕС. Китайският лидер Си Цзинпин посети Белград през май, включвайки Сърбия в първата си европейска обиколка от пет години.
Вук Вуксанович е на мнение, че Балканите като цяло няма да бъдат приоритет за новата американска администрация. По-скоро ги вижда като допълнение към други големи въпроси като отношенията между Вашингтон и ЕС или като възможност за „реклама на Тръмп и неговите сътрудници“.
"В този контекст не би било изненадващо, ако администрацията на Тръмп прояви инициатива на Балканите, за да се брандира като страна, която може да направи пробив за разлика от европейците, към които Тръмп изпитва известно презрение", отбелязва Вуксанович.
Сръбският президент Вучич се надява новият държавен глава на САЩ да посети Сърбия, а отношенията между двете страни да продължат да се подобряват при новата администрация.
"Изразих надежда, че (Тръмп) ще посети Сърбия, тъй като Сърбия бе страната, в която подкрепата за избора на президента Тръмп бе най-голяма в цяла Европа", каза Вучич в пост в профила си в Инстаграм, в което съобщи за разговора си с Тръмп.
Председателката на парламента на Сърбия Ана Бърнабич изтъкна, че Вучич е бил сред първите 15 държавни ръководители, с които Тръмп се е чул след края на изборите. Тя смята, че в лицето на новата американска администрация Белград ще има събеседник, „който е много по-готов да чува“ и „с който можем да разговаряме“.
"Не очаквайте, че ще ни бъде лесно", предупреди обаче Бърнабич пред телевизия Пинк.
По време на първия мандат на Тръмп бе постигнато Вашингтонското споразумение между Сърбия и Косово, което служи за основа за икономическото сътрудничество между двете страни. Документът бе подписан през септември 2020 година в Белия дом от тогавашния премиер на Косово Авдула Хоти и Вучич в присъствието на Тръмп. Той обаче остана до голяма степен нереализиран.
Сърбия не признава обявената през 2008 година независимост на някогашната си област Косово. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС, който досега не е довел до съществен резултат. Русия, Китай и пет страни от ЕС - Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания, са сред държавите, които не признават независимостта на Косово.
Вуксанович е на мнение, че при новата американска администрация обаче Сърбия има възможност да подобри позициите си в диалога Белград-Прищина.
"Администрацията на Тръмп няма да промени мнението си по отношение на независимостта на Косово, но по въпроси като икономическото положение, политическата автономия, статута на Северно Косово (където живеят предимно косовски сърби - бел.ред.) и защитата на сръбските културни и религиозни паметници в Косово Белград може да се опита да си осигури по-добро споразумение", каза Вук Вуксанович.
По думите на сръбския анализатор по отношение на Русия за Тръмп най-важен епроблемът с Украйна. Вуксанович смята, че ако се стигне до някакво споразумение в руско-украинския конфликт и руската страна се опита да свърже въпроса за Косово с въпроса за Крим и Донбас, Белград би имал сериозен проблем.
Вуксанович отбеляза, че е изненадващо това, че бившият пратеник на Белия дом за диалога между Белград и Прищина Ричард Гренел все още не е получил пост в новата американска администрация, „нещо, на което Вучич се надява“. Гренел, който бе посредник за сключването на Вашингтонското споразумение, беше спряган за държавен секретар, но Тръмп определи за този пост Марко Рубио.
„Може обаче да се получи така, че Гренел да стане пратеник на САЩ за Европа и Балканите. В този случай може да се очаква комуникация с Вучич и по-голям натиск върху (косовския премиер Албин) Курти да отстъпи, особено като се има предвид неособено приятелското отношение на Гренел към Курти,“ отбелязва Вук Вуксанович.
Белград поддържаше връзки с представителите на близкото обкръжение на Тръмп и по време на управлението на настоящия президент Джо Байдън.
През 2023 година Вучич награди Гренел с орден за „изключителни заслуги в развитието и укрепването на мирното сътрудничество и приятелските отношения между Сърбия и САЩ.
По-рано тази година сръбското правителство одобри договор със зета на Тръмп Джаред Къшнър, който планира да построи луксозен бизнес и жилищен комплекс на мястото на останките от комплекса на Генералния щаб на някогашната югославската армия в центъра на Белград, бомбардиран при ударите на НАТО срещу тогавашната Съюзна република Югославия (СРЮ). Интервенцията на алианса сложи край на въоръжения конфликт в тогавашната сръбска област Косово (1998-1999 г.) между режима на сръбския националист Слободан Милошевич и стремящите се към независимост косовски албански бойци.
Смята се, че проектът на Къшнър, който предизвика недоволство сред обществеността и опозицията в Сърбия, е бил предложен от Ричард Гренел.
Освен това, както съобщиха сръбски медии, през септември в Белград е пристигнал синът на Тръмп – Доналд Тръмп-младши, който организирал вечеря за група бизнесмени в сръбската столица.
Както изглежда икономическото сътрудничество ще има ключова роля в отношенията между Вашингтон и Белград в предстоящия мандат на Тръмп.
/ПК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text