site.btaПрез годините домашното насилие е прикривано с термина „битов скандал“, констатираха полицейски инспектори от Търговище
През годините домашното насилие е прикривано с термина „битов скандал“, констатираха полицейски инспектори от Търговище. То е прикривано и неглижирано, няколко случая в страната отключиха обществената нетърпимост и смелост у пострадалите, за да се работи активно по пресичането и разкриването на такива престъпления, каза инспектор Димитър Боянов от отдел „Охранителна полиция“, който е регионален координатор по проблемите на домашното насилие в структурата.
За резултатите от дейността на служителите на Областната дирекция на МВР в Търговище по противодействие на домашното насилие през последните две години говори инспектор Димитър Боянов. През 2023 г. в областта са издадени 57 заповеди за защита от домашно насилие, като от тях 40 са за незабавна защита, а 17 - за постоянна. Като извършители на домашно насилие през 2023 г. в дирекцията са били установени 52-ма мъже и пет жени. Пострадали от такъв вид насилие са 42 жени, 24 деца и шестима мъже, съобщи той.
От началото на годината има издадени 34 заповеди за защита от домашно насилие, като незабавните са 15, а постоянните заповеди за защита от домашно насилие са 19. Като пострадали са установени 27 жени, един мъж и 14 деца, а като извършители - 33-ма – мъже и една жена.
Следва да се отбележи и фактът, че немалка част от жертвите на домашно насилие (най-вече жени) впоследствие се отказват от жалбата си срещу насилника, а в нередки случаи пострадалата отново се прибира и заживява заедно с насилника си, сподели опит от практиката си инспекторът.
Обикновено битува мнението, че домашното насилие е характерно за по-ниско образованите хора, но статистиката в ОД на МВР-Търговище сочи нещо по-различно, каза Боянов. За миналата година най-голям брой сред установените извършители на домашно насилие са тези със средно образование – 28 души, следвани от тези с основно – 27, и двама - с висше. През 2024 г. в областта делът на извършителите на домашно насилие със средно образование е отново най-голям – 22 души, с основно са 11, а с висше - един. По един или друг начин и трудовата заетост на извършителя също е от значение – през 2023 г. например 25 от извършителите са се определили като безработни, а трима - като работещи. През настоящата година по-голяма част от извършителите също се определят като безработни. Статистика не е абсолютна (най-малкото защото част от извършителите са в пенсионна възраст), уточниха от полицията. Констатациите на полицейския орган са, че в немалко случаи на упражнено домашно насилие авторите му са били употребили алкохол.
Разчитаме чрез аудиторията си медиите да популяризират сред потенциално застрашените от насилие граждани телефонните номера, на които те биха могли да потърсят подкрепа или съвет: освен добре познатия на всички единен европейски номер за спешни повиквания 112, също и Националната телефонна линия за деца – 116 111, горещата телефонна линия за пострадали от насилие 080018676, и телефонният номер на Националното бюро за правна помощ 0700 18250, каза още инсп. Димитър Боянов.
С резолюция на Общото събрание на ООН от 17 декември 1999 г. 25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените. През следващите 16 дни, определени като световни дни за борба с насилието, основано на пола, ГДНП-МВР реализира в партньорство с УНИЦЕФ-България Национална превантивна кампания под наслов „Никога повече“.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text