site.btaАкадемик (Пловдив) с драматичен успех срещу Шумен във втората шестица на Националната баскетболна лига за мъже

Снимка: НБЛ

Отборът на Академик (Пловдив) постигна първа победа в третия етап на Националната баскетболна лига за мъже. Пловдивските „студенти“ стигнаха до драматичен успех с 89:85 (25:21, 13:24, 28:12, 23:28) като домакини на Шумен във втори мач от втората шестица на шампионата. По този начин играчите на Йордан Янков се изравниха със състава на Шумен в класирането, като и двата тима са с баланс от 8 победи и 16 загуби.

След като двата отбора си размениха преимуществото в първите две четвърти играчите на Йордан Янков спечелиха с категоричното 28:12 третата част и това се оказа ключово за крайния изход от сблъсъка.

Домакините започнаха по-концентрирано двубоя в зала „Сила“ и взеха преднина още в началото, като след първите десет минути авансът им бе от 4 точки - 25:21.

Във втората четвърт обаче отборът на Шумен постепенно започна да взима повече борби и под двата коша и това помогна на гостите да спечелят убедително втората четвърт с 24:13 и така да се оттеглят на почивка с преднина от 45:38.

След паузата пловдивските „студенти“ повишиха значително представянето си и в двете фази на играта, като направиха серия от 20:3 точки, за да успеят за първи път в срещата да отворят двуцифрена преднина при 58:48. Все пак до края на частта отборът на Шумен успя да стопи част от изоставането си и влезе в последната четвърт с пасив от 9 точки – 66:57 в полза на Академик.

В началото на последните десет минути преимуществото отново бе на страната на гостите, които се доближиха на 4 точки до своя съперник при 67:71. Тази разлика се запази до 2:10 минути преди финалната сирена. Десет секунди преди края Дейвид Ролинс бе фаулиран при изстрел за три точки и реализира и трите си стрелби от наказателната линия, за да може Шумен да изостава само с 2 точки при 87:85. След това обаче Николай Маринов не сбърка при двата си опита, след като бе фаулиран и така "студентите" удържаха аванса си за крайното 89:85.

Най-резултатен за победителите стана Филип Хенри с 24 точки, а Джъстин Маккол направи "дабъл-дабъл" от 14 точки и 14 борби.

За Шумен Дейвид Ролинс и Карим Мане завършиха с по 25 точки, като Мане овладя и 15 борби.

Към 09:18 на 27.04.2024 Новините от днес