site.btaУченици от Неделно училище „Българска светлица“ в Украйна анализираха творби на Вазов и Елин Пелин


Учениците от по-горните класове в Българското неделно училище „Българска светлица“ в Украйна проведоха интензивни занятия, посветени на българския език и литература. В рамките на обучението те изучаваха езикови и литературни теми, които развиха езиковата им култура, съобщиха от администрацията на просветното средище в своята Фейсбук страница.
По време на часовете по български език учениците се запознаха с рода и числото на съществителните имена, употребата на предлозите и притежателните местоимения. Внимание бе отделено и на лексиката, като те дискутираха темата „Моето ежедневие“. Освен това, учениците изучиха съюза като част на речта, като разгледаха видовете съюзи по произход и състав, тяхната употреба, правопис и правилното им произношение. Специално внимание бе обърнато на запетаята пред съюзите – важен елемент от пунктуационните правила в българския език, добавиха от учебното заведение.
В литературните занятия младите възпитаници анализираха разказа „Най-справедливият“ от Елин Пелин, като разгледаха неговите основни послания и литературни похвати. Те четоха на глас III глава от романа „Немили-недраги“ на Иван Вазов, след което обсъдиха съдържанието ѝ и направиха задълбочен анализ на героите и историческия контекст.
Внимание бе отделено и на стихотворението „Отечество любезно, как хубаво си ти!“ на Иван Вазов, като учениците изучиха неговия жанр, историята на създаването му и основните патриотични мотиви в творбата.
Освен редовните учебни занятия, в училището преминаха и кандидат-студентските курсове, които подготвят възпитаниците за продължаване на образованието им в български и украински университети.
Както БТА писа, Измаилското неделно училище „Българска светлица”, разположено в сградата на Измаилския държавен хуманитарен университет и част от Измаилската българска община „Света София”, подготвя кандидат-студенти за български и украински университети от 2017 година. Обучението се реализира по програмата на Министерството на образованието на България „Роден език и култура зад граница”.
На базата на неделното училище функционират детски градини „Делфинче“ и „Теремок“, където най-малките възпитаници усвояват българския език чрез игрови методи.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text