site.btaДеца от подготвителна група към Българското неделно училище „Просвета“ в село Делжилер, Украйна, учиха за професиите чрез игри и театър


В Българското неделно училище (БНУ) „Просвета“ в село Делжилер в Украйна се състоя занятие в подготвителната група на тема „Професии“. Основната цел на обучението беше децата да започнат да говорят по-активно на български език и да опознаят различните професии, съобщиха от учебното заведение на своята Фейсбук страница.
Чрез различни интерактивни методи като образователни игри, картинни табла и прожектиране на приказки, малките ученици опознаваха различните професии. Те имаха възможност да участват и в театрални сценки, които ги насърчиха да изразяват мислите си свободно и да общуват по-лесно помежду си.
Подобни занимания са част от учебната програма на подготвителната група и помагат на децата да изградят увереност в използването на българския език в ежедневието си, добавиха от просветното средище.
Директорката на училището Виктория Стоянова по-рано сподели пред БТА, че главен акцент в учебно-възпитателната дейност на училището е патриотичното и родолюбиво възпитание към българската култура, език и история. „Нашите възпитаници основно заминават да се обучават в България и там много бързо и добре се интегрират, защото са българи“, каза тя.
В село Делжилер функционира и държавното украинско училище – Делжилерският лицей, в което се обучават 470 българчета, голяма част от които посещават и БНУ „Просвета“. Майчиният български език се изучава в лицея по един час седмично като задължителен предмет от 1. до 9. клас, а в 10. и 11. клас учениците имат по един час българска литература и 50 минути български език седмично.
Към училището е създаден музей на българските традиции и бит, който съществува вече 15 години. Всички експонати в музея са събирани от учители и ученици от селото.
Село Делжилер е основано от български преселници от Полски градец (преди Делжилер) през 30-те години на 19 век. Днес селото е част от Белгородднестровския район в Одеска област и наброява над 4000 жители, 95% от които са българи.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text