site.btaС творческа вечер „Да изваеш вечност“ Община Тунджа почете скулптора Минчо Огнянов


С творческа вечер, озаглавена „Да изваеш вечност“, в Община Тунджа бе почетена паметта на скулптора Минчо Огнянов. В изложба от пана бе представено наследството му от десетки монументални творби, които и до днес са в населените места на общината. Събитието, посветено на личността и творчеството на автора на герба и знамето на Тунджа, бе част от програмата за празника на общината.
Залата на общинската администрация се изпълни с близки, приятели и почитатели на твореца. Кметът на Тунджа Станчо Ставрев изтъкна приноса на Минчо Огнянов за облика на пластичния знак и герба на общината. „Геният на твореца е въплътил нашата плодородна земя, нашата река, красивото Слънце – по един неповторим начин”, каза Ставрев. Негов проект е и флагът на общината, допълни той.
Освен с експозицията от пана, наредена в залата и фоайето, паметниците, сътворени от скулптора са представени във фотоалбум, издаден по повод сегашното честване на 90 години от рождението му. Творби на Минчо Огнянов и моменти от жизнения му път бяха представени и чрез мултимедийна презентация. Спомени за артиста споделиха негови близки и приятели. На срещата прозвучаха и стихове, писани от скулптора. „Те са също толкова дълбоки и изразителни, колкото и творбите му от камък и метал”, каза водещият на творческата вечер актьорът Ангел Попов.
Творческият почерк на художника очерта изкуствоведът Стойка Цингова от Художествена галерия (ХГ) „Жорж Папазов” - Ямбол. „Онова, което характеризира пластичния език на Минчо Огнянов, са обобщените форми и обеми. Скулптурните маски са едри, на места груби. Но това е съзнателно търсено изразно средство, което подсказва и определя волевата изразителност на изобразения обект”, посочи Цингова.
Сред знаковите работи на Минчо Огнянов са паметникът на Джон Атанасов в село Бояджик, също и негов орелеф, монтиран на фасадата на Научно-техническите съюзи в Ямбол, паметникът „Тракийци” в областния град, посветен на тракийските бежанци и още редица монументални творби в населени места на региона.
През творческия си път Минчо Огнянов има реализирани 71 скулптурни творби, монументи и пластики, а над 73 творби са притежание на галерии в страната и чужбина. В ямболската ХГ „Жорж Папазов” се съхраняват 17 негови работи, обобщи изкуствоведът Стойка Цингова.
Минчо Огнянов е роден в с. Чарган, през 1935 г. През 1953 г. завършва Педагогическата гимназия в Стара Загора, след което работи като учител и директор на прогимназията в с. Чарган (1954-1955). През 1957 г. е приет за студент във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ в София. Учи при професорите Иван Фунев и Михаил Кац. Завършва при Коста Диков (1964).
От 1964 г. участва редовно в регионални и национални изложби. Има участия в международни изложби и конкурси. Носител е на множество национални и международни награди. Сред тях са: през 1972 г. – наградата за скулптура на първата изложба на южнобългарските художници, Пловдив; през 1980 – голямата награда за скулптура „Златната купа“ на Община Милано в международния конкурс „La Triade“. В годините 1989 и 1991 участва в международни изложби на Галерия „Пагани“, Италия – най-голямата в Европа за модерна скулптура на открито. Минчо Огнянов напуска този свят пред октомври 2018 г. на 83-годишна възраст.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина