site.btaПървото българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в Единбург организира Международен семинар в чест на 10-годишнината си


Вторият ден от честванията по случай десетата годишнина от основаването на Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в Единбург, част от Българския културен и образователен център – Шотландия, започна с Международен семинар за педагози и специалисти, свързани с българските училища в чужбина.
Събитието се състоя в сградата на Олд Колидж, Единбургски университет (Old College, University of Edinburgh), където гостуващи лектори от България и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия изнесоха доклади, посветени на културното и образователното развитие. Съдиректорът на Първо българско училище (ПБУ) Даниела Димова-Янева предаде за БТА разказа на Алина Банкова, учител по български език и литература в ПБУ, за преминалия семинар.
Семинарът, провел се на 22 март, бе организиран от Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в Единбург и Българския културен и образователен център – Шотландия, в партньорство с Морей Хаус Скул по образование и спорт, Единбургски университет (Moray House School of Education and Sport, University of Edinburgh), Консулството на България в Единбург и Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ).
Програмата на семинара започна с презентация на д-р Златко Барс-Димитров, заместник-ръководител на Посолството на България в Лондон, който представи темата „Представяне на Надежда Станчова – лейди Мюър“. С документални факти, архивни снимки и сведения за живота на тази забележителна личност, той запозна присъстващите с нейния принос и връзка с българските корени. Както бе съобщено по-рано, от началото на 2025 година училището носи нейното име, което е знак на признание за значимостта на нейната дейност.
След това думата бе дадена на проф. До Койл от Единбургския университет. Гост-лекторът разгледа актуалния въпрос за развитието на мултиезичността сред младите хора в допълнителните училища в Шотландия. Семинарът продължи с презентацията на проф. Антонелла Сораче от Единбургския университет и организацията Байлингюализъм Метърс (Bilingualism Matters), която представи тема „Двуезичност при наследствените езици: перспективи за изследвания и ефекти върху обществото“. Дискутирани бяха социалните аспекти и педагогическите подходи, които подпомагат обучението на деца, владеещи повече от един език.
Д-р Лоти Хор от Университета в Кеймбридж и Университет Мидълсекс, Лондон, сподели своите впечатления от посещението си в Българското училище в Единбург с презентация на тема „Първи впечатления как Българското училище в Единбург изгражда общност от учещи се млади хора“. Алина Банкова добави, че анализът на Лоти Хор е бил съставен от нейното предварително гостуване в училището по време на учебни занятия.
В семинара взеха участие и редица български гости. Проф. д-р Георги Вълчев, ректор на Софийския университет, представи темата „Дестинация Vampire.bg“, в която направи критичен преглед на тенденциите в интерпретацията на историческото минало през последните десетилетия.
Заместник-ректорът на Софийския университет проф. д-р Мадлен Данова говори за „Предизвикателства пред висшето образование днес“, като подробно представи възможностите за обучение, които предлага най-старото висше учебно заведение в България.
Темата „Иновативни методи в обучението по чужди езици“ бе представена от проф. д-р Данаил Данов от Софийския университет, който демонстрира нови интерактивни подходи и тяхното приложение в учебния процес.
Заключителната част на семинара включваше две презентации от учители от Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“, Единбург. Началният учител и училищен ръководител Мариана Димитрова разгледа темата „Интегриране на елементи и добри практики от шотландската образователна система в езиковото обучение на деца билингви/мултилингви“. Тя представи конкретни примери и визуални материали, които илюстрират успешни педагогически методи за улесняване на адаптацията на българските деца в чуждоезикова среда, добави Банкова.
Учителят по български език и литература Алина Банкова изнесе презентация на тема „ЗАЕДНО – ключ към успеха. Какво е нужно за успешна педагогическа работа в градивна учебна среда?“. Банкова подчерта важността на сътрудничеството между всички страни, ангажирани в обучението, и набеляза основни насоки за успешно партньорство в тази посока.
Семинарът завърши с дискусии, които предоставиха на участниците информация за педагогическите предизвикателства и възможности.
Както БТА писа, Първото българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в Единбург, част от Българския културен и образователен център – Шотландия, отбеляза своя 10-годишен юбилей с международно музикално-танцово представление на 21 март, семинар за педагози и специалисти в сферата на образованието и спектакъла „Кога ще дойде пролетта?“ на 22 март.
Международно кейли с български, шотландски и ирландски традиционни танци и музика ознаменува началото на тържествата по случай навършване на 10 години от основаването на учебното заведение.
Събитието бе организирано от Traditional Dance Forum of Scotland (TDFS) и осъществено в партньорство с Българския културен и образователен център, Шотландия, и Консулството на Ирландия в Единбург.
Първото българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ е основано на 14 февруари 2015 година. Учебното заведение предлага обучение в класове от подготвителна група (за деца от 3 до 7 години) до 12. клас и следва учебната програма на Министерството на образованието и науката (МОН) на България.
През 2025 година училището приема името Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в чест на първата жена дипломат на България.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text