site.btaСпектакъл за българските традиции закри честванията за 10-годишнината на Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в Единбург


С танци, музика и древни предания завършиха тържествата по случай 10-годишнината na Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в Единбург. Спектакълът „Кога ще дойде пролетта?“, представен на 22 март, пресъздаде борбата между зимата и пролетта чрез образите на Баба Марта, Халата и кукерите. За заложения смисъл на спектакъла и атмосферата на премиерата сподели Йоана Димитрова – завършила българското училище и настояща студентка в Единбургския университет. Нейният разказ бе изпратен от администрацията на просветното средище за рубриката „БГ Свят“ на БТА.
В представлението се включиха ученици от различни класове, включително най-малките на възраст от три до седем години. Участие взеха театралната група на училището, фолклорният ансамбъл и танцовата формация „Хоп-Троп“. В подготовката и реализацията на спектакъла се включиха и родители, учители и доброволци. Автор на представлението е Яна Александрова, а хореограф – Ариана Стоянова.
Преди представлението официалните гости Райна Манджукова от Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) и Светлозар Панов, ръководител на Българското консулство в Единбург, поднесоха поздравления към училището. Те връчиха грамота и подаръци от ИАБЧ – ризи с българска шевица и книжни материали. Светлозар Панов предаде поздравителен адрес от името на посланика на България в Обединеното кралство Тихомир Стойчев, а Спас Янев, съдиректор на Българския културен и образователен център в Шотландия, прочете приветствие от името на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).
Сред гостите на събитието бяха Кръстина Лекова, завеждащ Консулска служба в Единбург, д-р Златко Барс-Димитров, заместник-ръководител на Българското посолство в Лондон, както и представители на академичната общност от Университета в Кеймбридж, д-р Лоти Хор, проф. До Койл от Единбургския университет и проф. д-р Мадлен Данова и проф. д-р Данаил Данов от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В залата присъстваха също Ваня Которова, директор на Българското училище за роден език в Будапеща, Унгария, и първият преподавател на Българското училището в Единбург Айсер Реджеб. Специални гости бяха и спонсорите на учебното заведение Мартин Попов, квалифициран ипотечен съветник, и Мая Васи, юрист по недвижимо имущество.
Йоана Димитрова подчерта, че спектакълът поставя акцент върху дълбоките послания, свързани с българската народопсихология. По думите ѝ, представянето на сцената е насочено към вечното противопоставяне на сезоните като символ на кръговрата на живота и природния баланс. Освен това спектакълът показва как християнството по българските земи е вплело в себе си стари вярвания, без да ги заличава, а превръщайки ги в традиции, живи и до днес. Чрез възраждането на български фолклорни образи и митологични мотиви зрителите бяха приканени да разсъждават върху значението на трудностите и радостите в живота.
„В последните мигове на представлението, когато Халата най-сетне бе победена, в залата се усети промяна – не само на сцената, но и във въздуха. Публиката затаи дъх. Спектакълът приключи, но нещо остана. Една топлина. Едно разбиране. Едно обещание, предавано през поколенията: никоя зима не трае вечно. Пролетта винаги идва“, в заключение каза Димитрова.
От учениците и учителския състав гостите получиха ръчно изработени подаръци. Те бяха изготвени от Анна Добрева в нейната работилница.
Както БТА писа, Първото българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в Единбург, част от Българския културен и образователен център – Шотландия, отбеляза своя 10-годишен юбилей с международно музикално-танцово представление на 21 март, семинар за педагози и специалисти в сферата на образованието и спектакъла „Кога ще дойде пролетта?“ на 22 март.
Международно кейли с български, шотландски и ирландски традиционни танци и музика ознаменува началото на тържествата по случай навършване на 10 години от основаването на учебното заведение. Събитието бе организирано от Traditional Dance Forum of Scotland (TDFS) и осъществено в партньорство с Българския културен и образователен център, Шотландия, и Консулството на Ирландия в Единбург.
На следващия ден, 22 март, тържествата започнаха с Международен семинар за педагози и специалисти, свързани с българските училища в чужбина. Събитието се състоя в сградата на Олд Колидж, Единбургски университет (Old College, University of Edinburgh), където гостуващи лектори от България и Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия изнесоха доклади, посветени на културното и образователното развитие.
Първото българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ е основано на 14 февруари 2015 година. Учебното заведение предлага обучение в класове от подготвителна група (за деца от 3 до 7 години) до 12. клас и следва учебната програма на Министерството на образованието и науката (МОН) на България.
През 2025 година училището приема името Първо българско училище „Надежда Станчова - лейди Мюър“ в чест на първата жена дипломат на България.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text