site.btaПодходът на Тръмп може да донесе нови възможности в преговорите между САЩ и Иран, според ирански анализатор


Съединените щати и Иран полагат основите за дългоочаквани двустранни разговори в момент на отслабване на регионалното влияние на Техеран, пише в. “Нешънъл”. Значимостта на потенциалните преговори е голяма на фона на конфликти и повишено напрежение в региона.
Доналд Тръмп е нетрадиционен американски президент, отбелязва Сейед Емамиан, политолог и съосновател на базирания в Техеран мозъчен тръст “Управление и политика”. Амбициозният му подход може да донесе нови и различни възможности, казва той пред емиратското издание.
Тръмп обяви, че по-скоро иска да преговаря с Иран за ядрената му програма, вместо да прибягва до военни средства. След като започна кампанията си на “максимален натиск”, американският държавен глава изпрати писмо с призив за преговори до Техеран, което беше предадено от съветника на президента на Обединените арабски емирства (ОАЕ) Ануар Гаргаш. По-късно иранският външен министър Абас Арагчи съобщи, че страната му е отговорила.
“Личността на Тръмп носи както надежда, така и опасения. Силно сме заинтригувани да видим, дали наистина е ангажиран с неговия мирен проект. Ако е така, това може да създаде големи възможности за двете държави да постигнат споразумение, каквото не са си представяли преди,” изтъква Емамиан. Иранският експерт предупреждава обаче, че преговорите няма да са лесни, тъй като ситуацията бързо се променя. По думите му израелският премиер Бенямин Нетаняху е “решен да тласне САЩ към конфликт с Иран.”
През 2015 г. САЩ заедно с останалите постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН и Европейския съюз подписаха с Иран Съвместен всеобхватен план за действие, който да гарантира, че иранската ядрена програма ще бъде с изключително мирни цели в замяна на отслабване на санкциите срещу Техеран. Тръмп оттегли Съединените щати от Споразумението през 2018 г. по време на първия си мандат.
Иран отрича, че разработва ядрено оръжие, но ускорява обогатяването на уран до 60 процента, с което доближава 90 процента, необходими за военни цели, предупреди Агенцията за атомна енергия. Абас Арагчи, който беше сред преговарящите, съгласили се със сделката през 2015 г., посочи, че не е възможно тя да бъде съживена и подобен опит не би отговарял на иранските интереси.
Наред със сигналите за възможности за преговори, САЩ продължават да налага санкции на Иран, като целта на Тръмп е почти напълно да спре иранския износ на петрол. Иранският риал падна до над един милион за долар на паралелния пазар, загубвайки повече от половината от стойността си, откакто президентът Масуд Пезешкиан встъпи в длъжност миналата година.
Сигналите от страна на Иран по отношение на възобновяването на преговорите също са смесени. Докато някои официални представители намекват, че Техеран е отворен за диалог, други определят американския подход като неблагонадежден.
Според иранския политически експерт Али Монтазери първите етапи на преговорите не биха включвали регионални въпроси. “Чувствителни теми като балистичните ракети или регионалните съюзници на Иран също няма да са включени,” добавя той. А ако разговорите за ядрената програма се провалят, може да стигне до военна конфронтация, смята Монтазери.
Иран подобри отношенията си с някои държави в Персийския залив, особено със Саудитска Арабия и ОАЕ, но дълбокото недоверие все още остава, особено по отношение на продължаващата иранска подкрепа за въоръжени групировки и програмата за балистични ракети. Съседните държави отдавна настояват Техеран да намали поддръжката си за военизирани организации и вместо това да постави на първо място директната двустранна дипломация.
“В Иран има различни възгледи, дали Иран трябва да поддържа близост с недържавни актьори, вместо да бъде по-отворен за разговори с държавите в региона,” обяснява Емамиан. Той самият е на мнение, че е необходимо различно мислене в настоящата бързо променяща се регионална среда.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text