site.btaНационалът Йордан Минчев и белгийският Шарлероа се класираха за групите на турнира за Купата на ФИБА Европа

снимка: Минко Чернев /БТА (архив)

Националът Йордан Минчев и неговият белгийски отбор Шарлероа загубиха от Спортинг Лисабон със 72:79 (18:23, 15:14, 21:27, 18:15) като гости в Португалия във втория мач от квалификациите на турнира за Купата на ФИБА Европа по баскетбол за мъже, но се класираха за редовния сезон.

В груповата фаза място намериха победителите от седемте квалификационни двойки и три „щастливи губещи“, а поражението с малка разлика и равенството в първия мач бяха достатъчни за Шарлероа да заеме именно една от трите допълнителни квоти. Те бяха освободени от отбори, класирали се за редовния сезон в Шампионска лига на ФИБА.

Йордан Минчев бе титуляр и за 13 минути на терена завърши с 4 точки, 3 борби и 1 асистенция.

Баскетболистите на Шарлероа бяха догонващи в резултата почти през целия мач. Домакините от Спортинг поведоха с 5 точки след 10 минути игра – 23:18, а на почивката авансът им бе 37:33. Преди третата четвърт Минчев и съотборниците му изоставаха с 54:64, разликата достигна 14 точки, но в последните минути гостите съкратиха пасива си до 7 точки.

Най-резултатен за Шарлероа бе Коби Лий Уилямс с 25 точки и 4 борби, а за победителите от Спортинг Лисабон Кенет Фъндербърк реализира 18 точки, 8 борби и 6 асистенции.

Тимът на Шарлероа попадна в група G от редовния сезон на турнира за Купата на ФИБА Европа, където ще има за съперници съставите на Норкьопинг (Швеция), Сабах (Азербайджан) и Маруси (Гърция).

В групите ще участват и два български отбора - Рилски спортист в група F и Балкан в група J, докато Антверп Джайънтс на Иван Алипиев ще играят в група С.