site.btaБалкан отстъпи при гостуването си на испанския Билбао Баскет в първия кръг от турнира за Купата на ФИБА Европа

снимка: Кореспондент на БТА в Бургас Христо Стефанов (архив)

Отборът на Балкан (Ботевград) стартира с поражение от Билбао Баскет с 55:95 (16:27, 13:17, 17:18, 9:33) като гост в Испания в първия кръг от група J на турнира за Купата на ФИБА Европа по баскетбол за мъже.

Домакините имаха предимство през цялото време, а българският отбор не поведе нито веднъж в двубоя. Билбао натрупа 11 точки аванс в края на първата четвърт - 27:16, а до почивката увеличи дистанцията до 15 точки при 44:29.

Баскетболистите, водени от треньора Васил Христов, намалиха разликата до 36:44 с точна стрелба на Андрей Иванов и серия от 7 безответни точки в началото на второто полувреме, но испанският състав не се стъписа от опитите на ботевградчани за обрат и отново се откъсна напред. Впоследствие Билбао увеличи преднината си над 10 точки и след 30 минути игра резултатът бе 62:46.

Билбао Баскет напълно контролираше мача до финалната сирена, а най-голямата разлика от 40 точки бе фиксирана с последния кош за 95:55.

Домакините направиха двойно повече асистенции (26-13), записаха повече откраднати топки (13-2), а състезателите на Балкан допуснаха доста повече грешки (21-7) и не бяха достатъчно ефективни при стрелбата.

Андрей Иванов завърши с 9 точки, 8 борби и 3 асистенции за тима от Ботевград, а по 8 точки отбелязаха Иван Гаврилович и Кори Рийвс. Първият добави 5 борби, а вторият - 6.

За елитния испански Билбао най-резултатен с 19 точки бе Румен Домингес.

На 16 октомври Балкан ще посрещне в Ботевград отбора на Приевидза (Словакия), а след това на 23 октомври ще приеме грузинския Кутаиси 2010.

В Националната баскетболна лига за вицешампиона Балкан предстои гостуване на Черно море Тича във Варна на 13 октомври.

По-рано днес в турнира за Купата на ФИБА Европа другият български участник Рилски спортист загуби от Алба Фехервар с 88:100 (17:30, 20:22, 21:33, 30:15) като гост в Унгария.

Към 01:17 на 10.10.2024 Новините от днес