site.btaПьотр Нестеров допусна поражение от Марсело Аревало в първия мач от срещата между България и Ел Салвадор за Купа "Дейвис"

Пьотр Нестеров / Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

Първата ракета на България Пьотр Нестеров допусна поражение с 0:2 сета от представителя на Ел Салвадор Марсело Аревало в първата среща от двубоя между двете страни от Световна група II на Купа "Дейвис", неофициалното световно отборно първенство по тенис за мъже. В отделните части Аревало, който е двукратен шампион на двойки от Откритото първенство на Франция, надделя с 6:3, 6:3 за час и 29 минути игра. Домакин на сблъсъка е тенис клуб "Локомотив" в Пловдив.

Нестеров допусна множество непредизвикани грешки и спечели само два пъти подаването си в хода на целия мач, което се оказа ключово за крайния успех на Аревало. Така Салвадор поведе с 1:0 победи в срещата между двете страни, която се играе до три успеха от възможни пет срещи.

В началото на мача и двамата тенисисти изпитваха затруднения на собствен сервис. Двубоят започна с три поредни пробива. Нестеров на два пъти взе подаването на съперника, за да поведе с 2:1, а след това успя и да затвърди втория си пробив за 3:1.

Последва обаче спад в играта на българина, което позволи на Аревало да направи серия от четири поредни гейма. Така втората ракета на Салвадор обърна до 5:3 в своя полза и получи правото да сервира за спечелване на първия сет. Той не допусна изненада при подаването си и затвори първата част при 6:3.

Вторият сет също стартира трудно за Нестеров. Първата ракета на България продължи да допуска много непредизвикани грешки от основната линия и бързо се озова с пасив от 0:4 гейма. В петия гейм българинът пропусна два шанса при 40:15 да вземе подаването си, след което Аревало го проби за 5:0.

Сервирайки за спечелване на мача обаче, представителят на Ел Салвадор показа колебание, а Нестеров спаси два мачбола, за да може впоследствие да го пробие и да намали изоставането си на 1:5. Това даде импулс на 21-годишния българин, който взе инициативата и започна да доминира на корта. Той за втори път в мача спечели свой сервиз гейм и направи нов пробив за 3:5. В деветия гейм обаче Аревало достигна до нови две възможности да затвори срещата при 15:40 и оползотвори още първата от тях, за да се поздрави с крайния успех след 6:3 във втория сет.

Във втория мач за днес малко след 18:00 часа Янаки Милев ще се изправи срещу първата ракета на Салвадор Сезар Круз.

Към 20:20 на 14.09.2024 Новините от днес