site.btaЗавърши организираната от Лесотехническия университет Седмица на гората 2025


С множество събития приключи тазгодишната Седмица на гората 2025, организирана от Лесотехническия университет (ЛТУ). В периода от 3 до 13 април над 30 инициативи събраха стотици участници – студенти, преподаватели, представители на институции, бизнес и обществеността, обединени от идеята за устойчиво управление и опазване на горите, пишат от университета.
Възпоменателната церемония по поднасяне на венци и цветя в памет на загиналите лесовъди и тържественото национално откриване на 100-годишнината на Седмицата на гората бяха събития с особена символика, които събраха широк кръг от професионалната общност и бяха излъчени в национален ефир. Събитията подчертаха дълбокото уважение към традициите в горското дело и приносите на поколения лесовъди за съхраняването на природата. Почистването на Дендрариума и зоните около сградите на ЛТУ и блоковете, и информационните дни, бяха част от практическите дейности, които ангажираха младите хора в устойчиви и екологични инициативи.
Програмата включваше и шест академични лекции, изнесени от български и международни учени, сред които проф. Кармен Арена и проф. Нечми Аксой. Лекциите засегнаха теми като биоразнообразие, климатични промени и традиционни знания. В рамките на седмицата се проведоха и шест интерактивни игри и състезания, сред които „Екобинго“, ековикторини, горски и мебелен многобой, както и ветеринарномедицински и агрономически игри. Те създадоха възможности за учене чрез преживяване и стимулираха креативността и екипния дух на студентите, пишат от университета.
ЛТУ беше домакин и на специалното издание на прогнозата за времето, посветено на 100-годишнината от началото на висшето лесовъдско образование в България. През целия ден, в различни емисии, бяха представени ключови локации в университета, като метеорологичната клетка, Дендрариумът и учебните зали. Тези включвания подчертаха ролята на ЛТУ в обучението и научните изследвания, свързани с опазването на околната среда.
Изложби, дискусии, демонстрации, творчески работилници, кампании и посещения от ученици и деца от детски градини допълниха пъстрата програма, която тази година постави акцент върху устойчивото използване на природните ресурси.
Студентите и преподавателите от ЛТУ активно участваха в различни медийни и обществени събития, демонстрирайки ангажираността си към екологичните въпроси и мисията на висшето образование в услуга на природата, припомнят от университета.
От програмата предстои залесяване в УОГС „Г. Ст. Аврамов“, с. Юндола и посещение на музея на горското дело през месец май – дейности, които бяха отложени поради неподходящите метеорологични условия, допълват от ЛТУ.
За повече информация, може да посетите сайта на Лесотехническия университет.
/ЕМС/
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина