site.btaЯнаки Милев спаси три мачбола в решителния пети мач и осигури победата на България над Ел Салвадор за Купа "Дейвис"

Янаки Милев / Снимка: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

България надделя по изключително драматичен начин над Ел Салвадор в двубоя между двете страни от Световна група II на Купа “Дейвис”, неофициалното световно отборно първенство по тенис за мъже. Българският тим с капитан Валентин Димов навакса изоставане от 1:2 успеха и в крайна сметка спечели с 3:2 победи в сблъсъка на кортовете на тенис клуб “Локомотив” в Пловдив.

В решителната пета среща Янаки Милев спаси три мачбола в двубоя срещу Марсело Аревало и го надви с 2:1 сета. В отделните части втората ракета на България надделя с 2:6, 6:1 и 7:6 за 2 часа и 25 минути игра.

Така през февруари 2025 година България ще играе бараж за изкачване в Световна група I на Купа “Дейвис”.

Двубоят започна трудно за българина, който сервираше в първия гейм и имаше две възможности да го спечели при 40:15, но не съумя да го стори и след близо 13-минутна битка допусна пробив. Аревало веднага го затвърди и се възползва от разколебаването в играта на Милев, за да вземе и следващото му подаване за 3:0. Двукратният победител в Големия шлем бе стабилен на собствен сервис и не изпусна инициативата до края на първия сет, за да го затвори при 6:2.

Озовал се в ролята на догонващ, Милев не се разколеба и започна по-концентрирано в началото на втория сет, за да поведе с 2:1. В четвъртия гейм той реализира решителен пробив и впоследствие го затвърди за 4:1. След това втората ракета на България още веднъж спечели подаването на Аревало и изравни след 6:1 във втората част.

В третия сет и двамата тенисисти изпитваха затруднения в решителните моменти. Частта започна с разменени пробиви. Стигна се до 3:3, а след това и до нови две поредни загубени подавания от сервиращия за 4:4. В деветия гейм серията от пробиви продължи и Милев поведе с 5:4, но сервирайки за мача, българинът не успя да затвори срещата и Аревало изравни при 5:5. Представителят на Ел Салвадор взе своя сервис-гейм за 6:5 и стигна до три поредни точки за спечелване на мача при 0:40 в 12-ия гейм. Янаки Милев обаче показа характер и отрази и трите възможности, а впоследствие вкара сета в тайбрек.

В него 20-годишният тенисист от Пловдив рано се озова в ролята на догонващ при 1:4 точки, но отново не се предаде и направи впечатляващ обрат до 6:4 и два поредни мачбола. На собствен сервис Милев обаче пропусна и двата шанса и се стигна до ново равенство 6:6. Топка в мрежата на Аревало в следващото разиграване осигури още една възможност за българина да затвори срещата и този път той се възползва, за да донесе и крайния успех на България в сблъсъка с Ел Салвадор.

Към 01:07 на 17.09.2024 Новините от днес