site.btaБългария допусна поражение от Република Ирландия на Еврошампионата по баскетбол за момичета до 16 години

снимка: Българска федерация по баскетбол

Националният отбор на България по баскетбол за момичета до 16 години загуби от Република Ирландия с 68:70 (22:16, 9:11, 14:21, 23:22) в среща за разпределение на местата от девето до 16-о на Европейското първенство в Дивизия B в Коня, Турция.

Поражението означава, че българките ще играят за позициите от 13-а до 16-а на шампионата срещу тима на Босна и Херцеговина в петък от 16:30 часа.

Съставите на България и Република Ирландия изиграха много оспорван сблъсък, преминал с няколко смени на водачеството и решен с драматични последни моменти.

Ирландките започнаха по-добре и поведоха с 16:9, но българките обърнаха до 22:16 в края на първата част. Националките изпуснаха за кратко инициативата през втората четвърт, но след 20 минути игра отново имаха аванс – 31:27.

След почивката противникът бе по-резултатен и тимът на България изоставаше с 45:48 преди последната част. Ирландките задържаха водачеството следващите минути и увеличиха преднината си до 57:51, а при оставащи пет минути и половина водеха с 61:55.

Последва силна серия на българките от 10 безответни точки и обрат до 65:61, фиксиран с кош на Силвия Миленова 3:17 минути преди края на мача. Заключителните моменти бяха много напрегнати Габриела Коцева реализира тройка за 68:66 в полза на България, но ирландките изравниха. Фатме Кичукова пропусна два наказателните удара при оставащи 20 секунди, а съперникът се възползва от последната си атака и стигна до успеха.

Най-резултатна за отбора на България бе Фатме Кичукова с 15 точки, 2 борби и 5 асистенции, а Деяна Станиславова оформи „дабъл-дабъл“ от 14 точки и 12 борби.

Към 02:20 на 23.08.2024 Новините от днес