site.btaИталианецът Енеа Бастианини триумфира в спринтовото състезание в клас MotoGP във Великобритания

снимка: AP Photo/Antonio Calanni

Енеа Бастианини (Италия, Ducati Lenovo Team) спечели спринта за Гран при на Великобритания в клас MotoGP на пистата "Силвърстоун", десети кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта. Това бе първи успех в спринтовите състезания и първа за сезона за 26-годишния италианец.

Бастианини, който бе трети в квалификацията по-рано през деня, пое водачеството в шестата обиколка и финишира начело в спринта за 19:49.929 минути.

Лидерът в класирането при пилотите за сезона Хорхе Мартин (Испания, Prima Pramac Racing) остана на втора позиция, изоставайки на 1.094 секунди от победителя, а трети се нареди победителят от квалификацията и записал най-бърза обиколка на "Силвърстоун" Алейш Еспаргаро (Испания, Aprilia Racing), с изоставане от 2.023 секунди.

Шампионът от последните два сезона Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team) и шесткратният световен първенец Марк Маркес (Испания, Gresini Racing MotoGP) претърпяха катастрофи и не завършиха надпреварата.

С второто си място в спринта Хорхе Мартин скъси дистанцията с лидера в генералното класиране Франческо Баная на 1 точка. Баная запазва върха с 222 точки в актива си, докато Мартин събра 221 точки на втора позиция. Победата на Енеа Бастианини му осигури третото място със 167 точки, след като изпревари Маркес, който остава със 166 точки към момента.

В неделя предстои основната надпревара във Великобритания, а следващият кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм предстои в Австрия след две седмици.

Към 20:21 на 03.08.2024 Новините от днес