site.btaСветовният шампион Франческо Баная спечели спринтовото състезание в клас MotoGP в Австрия

снимка: Robert Michael/dpa via AP

Шампионът от последните два сезона Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team) спечели спринтовото състезание за Гран при на Австрия в клас MotoGP на пистата „Шпилберг“ преди неделната основна надпревара от 11-ия кръг в световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

Баная, който бе втори в квалификацията, дублира успеха си в спринта в Австрия от миналата година, финиширайки начело след 14-те обиколки за 20:59.768 минути. С победата той се изкачи на върха в класирането при пилотите, където заедно с Хорхе Мартин делят първото място с по 250 точки.

Досегашният едноличен лидер в класирането и най-бърз в квалификацията от по-рано днес Мартин (Испания, Prima Pramac Racing) завърши втори в оспорваната надпревара, изоставайки на 4.673 секунди от Баная.

Трети се нареди Алейш Еспаргаро (Испания, Aprilia Racing), с изоставане от 7.584 секунди. Това е второ поредно класиране на подиума в спринтово състезание за 35-годишния Еспаргаро, който през май обяви, че сезон 2024 ще бъде последен за него.

Италианецът Енеа Бастианини (Ducati Lenovo Team), който триумфира и в спринта, и в основното състезание в предишния кръг във Великобритания, сега се класира на четвърта позиция, на 9.685 секунди от победителя.

Шесткратният световен шампион Марк Маркес (Испания, Gresini Racing MotoGP) се движеше втори, но претърпя падане четири обиколки преди края и отпадна от битката за призовите места.

"Много съм щастлив. Битката беше много напрегната, но всичко мина перфектно и съм много доволен. Дано продължим по този начин", заяви Баная след състезанието.

След първите двама в генералното подреждане при пилотите за сезона - Франческо Баная и Хорхе Мартин, Енеа Бастианини запазва третото място със 198 точки, а Маркес остава четвърти със 179 в актива си.

Следващият кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм ще се проведе в Испания между 30 август и 2 септември.

Към 19:15 на 17.08.2024 Новините от днес