site.btaИспанецът Хорхе Мартин ликува в спринтово състезание в клас MotoGP в Германия

Испанецът Хорхе Мартин ликува в спринтово състезание в клас MotoGP в Германия
снимка: Robert Michael/dpa via AP

Лидерът в класирането при пилотите за сезона Хорхе Мартин (Испания, Prima Pramac Racing) спечели сприновото състезание за Гран при на Германия в клас MotoGP, девети кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

По-рано през деня Мартин бе най-бърз и в квалификацията, записвайки рекордна обиколка на пистата "Заксенринг" - 1:19.423 минути. "Чувствам се наистина добре. Не очаквах да стигна до първата позиция, тъй като обиколката, която направих не беше фантастична", каза сутринта испанецът.

27-годишният Хорхе Мартин финишира начело в спринта в клас MotoGP за 20:18.904 минути, триумфирайки за втора поредна година. Той изпревари португалеца Мигел Оливейра (Trackhouse Racing) с 0.676 секунди, а трети се нареди шампионът от последните две години Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team), на 1.311 секунди.

"Бях много уверен днес. Победата беше наистина трудна, защото останалите бяха много близо", коментира Мартин, който направи бавен старт, докато Баная бързо се изкачи напред от четвърто място.

"Чувствам се добре от началото на уикенда. След квалификацията знаех, че има голяма вероятност да завърша на подиума. Момчетата бяха супер бързи, така че не беше никак лесно да се преборя", заяви от своя страна Оливейра, за когото това бе първо класиране на подиума в спринтово състезание.

Топ 5 в Германия допълниха Енеа Бастианини (Италия, Ducati Lenovo Team), на 1.458 секунди от победителя и Франко Морбидели (Италия, Prima Pramac Racing), с изоставане от 5.600 секунди.

Шесткратният световен шампион Марк Маркес (Испания, Gresini Racing MotoGP), който счупи левия си показалец и натърти гръдния си кош при катастрофа в петък, завърши на шеста позиция, на 6.281 секунди от Мартин.

С победата в спринтовото състезание Хорхе Мартин увеличи преднината си в генералното класиране и води с 15 пред Франческо Баная. Испанецът има 212, а италианецът - 197 точки. Маркес заема третата позиция със 146 точки.

Основната надпревара за Гран при на Германия по мотоциклетизъм предстои в неделя на "Заксенринг", а десетият кръг от световния шампионат ще се проведе в началото на август във Великобритания.

Към 19:15 на 06.07.2024 Новините от днес