site.btaШампионът Франческо Баная постигна шеста победа за сезона в клас MotoGP след триумф в Германия

Robert Michael/dpa via AP

Световният шампион от последните два сезона Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team) спечели състезанието за Гран при на Германия в клас MotoGP, девети кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта. За италианеца успехът е четвърти пореден и общо шести от началото на сезона, а стартът на пистата "Заксенринг" бе под номер 200 за него в трите класа на световния шампионат.

27-годишният Баная, който бе трети в спринтовата надпревара в събота, се възползва от падане две обиколки преди края на временния лидер Хорхе Мартин (Испания, Prima Pramac Racing) и триумфира с време 40:40.063 минути.

"Не беше лесно. В началото опитах всичко, но Хорхе и Франко бяха много бързи. В последните две-три обиколки видях Хорхе да прави грешки... Четири победи поред е нещо фантастично", коментира Франческо Баная.

Шесткратният световен шампион Марк Маркес (Испания, Gresini Racing MotoGP), който счупи левия си показалец и натърти гръдния си кош при катастрофа в петък, направи отлично състезание и се изкачи от 13-ото до второто място.

Марк Маркес финишира на 3.804 секунди, а трети се нареди неговият брат Алекс Маркес (Испания, Gresini Racing MotoGP), с изоставане от 4.334 секунди от Баная. Той записа първо влизане в тройката за 2024-а, а двама братя се качват на подиума за първи път от 27 години насам.

"Пистата беше страхотна. Имахме доста проблеми, но отборът никога не се предаде. Изкачвах се напред стъпка по стъпка, а след това атакувах на пълни обороти. Да бъда на подиума с брат ми е изключително чувство", заяви Марк Маркес.

Енеа Бастианини (Италия, Ducati Lenovo Team) завърши на четвърти в днешната основна надпревара в Германия, на 5.317 секунди от победителя, а в топ 5 подобно на вчерашния спринт влезе Франко Морбидели (Италия, Prima Pramac Racing), на 5.557 секунди от Баная.

С отпадането си в Германия Хорхе Мартин, който спечели спринта преди ден, отстъпи и лидерската позиция в класирането при пилотите. Той остана на второ място с 212 точки, а днешният победител Франческо Баная събра 222 и се изкачи на върха в подреждането. Трети е Маркес със 166 точки, а четвъртото място се заема от Бастианини със 155.

Сред зрителите край пистата "Заксенринг" бяха редица известни личности, включително холивудският актьор Киану Рийвс.

Следващият от световния шампионат ще се проведе в началото на август във Великобритания.

Към 18:12 на 07.07.2024 Новините от днес