site.btaЕвропейският шампион по баскетбол Испания отпадна от Олимпийските игри след загуба от Канада, Гърция ще чака до последно за четвъртфиналите

AP, Xabi Lopez-Arostegui, of Spain, grabs the arm of Shai Gilgeous-Alexander, of Canada, in a men's basketball game at the 2024 Summer Olympics, Friday, Aug. 2, 2024, in Villeneuve-d'Ascq, France. (AP Photo/Mark J. Terrill)

Националният отбор на Канада завърши с три победи и нито една загуба в определяната като "група на смъртта" група "А" на олимпийския турнир по баскетбол при мъжете.

"Кленовите листа" спечелиха с 88:85 (19:19, 30:19, 15:18, 24:29) срещу Испания в последната си среща в Лил и елиминираха европейските шампиони, които останаха на последно място в потока с победа и две загуби, колкото имат още Австралия и Гърция.

След равностойна първа четвърт, завършила 19:19, Канада взе предимство във втората, в която вкара 30 точки срещу само 19 за иберийците.

През второто полувреме Испания на няколко пъти свали изоставането си до само едно притежание, но в нито един момент не успя да изравни или да поведе. Решителният момент пък дойде 38 секунди преди края, когато Ар Джей Барет вкара тройка от нула градуса, за да даде пет точки преднина на канадците при 85:80.

Шай Гилджъс-Алекзандър бе най-резултатен за победителите с 20 точки, докато 18 вкара Андрю Нембхард. С още 16 точки се отчете Ар Джей Барет.

За Испания Дарио Брисуела вкара 17 точки, а с 13 приключи ветеранът Серхио Юл, който вероятно изигра последния си мач за националния отбор.

В другата среща от групата, играна по-рано днес, Гърция спечели със 77:71 срещу Австралия и запази напълно реални шансове да продължи напред като един от двата най-добри трети отбора.

Селекцията на Василис Спанулис изигра отлично първо полувреме, което спечели с 53:36. През второто полувреме австралийците направиха опит за завръщане в мача, но той им стигна единствено да намалят изоставането си, което пък им осигури втората позиция в групата заради по-добрите им показатели в директните мачове с Испания и Гърция, тъй като и трите отбора имат по победа и две загуби.

Янис Адетокунбо приключи с 20 точки за Гърция, а Томас Уолкъп прибави 18.

За Австралия Джок Лендейл записа 17 точки, а с 13 остана ветеранът Пати Милс.

С второто си място в групата Австралия има сигурна квота за четвъртфиналите. Гърция пък ще чака развитието на срещата между Южен Судан и Сърбия, за да разбере съдбата. Вариантите, при които елините се класират, са победа на сърбите с поне две точки разлика или победа за Южен Судан с над 23 точки разлика.

Към 23:22 на 02.08.2024 Новините от днес