site.btaБойка Анастасова, сдружение „Български ритми“: Ансамбъл „Китка“ е неразделна част от културния живот на Виена


Фолклорен ансамбъл „Китка“, действащ към сдружение „Български ритми“, във Виена, Австрия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Ансамбълът с ръководител Валя Дряновска обединява над 50 участници – любители, професионалисти, деца и възрастни, които споделят една страст: да съхраняват и разпространяват българските традиции, разказа за рубриката „БГ Свят“ на БТА Бойка Анастасова, председател на сдружение „Български ритми“ във Виена. Тя изрази мнение, че хореографите Милка и Богдан Димитрови „водят със своя професионализъм и отдаденост групата към нови сценични успехи“.
„Днес „Китка“ е неразделна част от културния живот на Виена. Ансамбълът е редовен участник в национални празници, международни фолклорни фестивали, благотворителни концерти и културни форуми, като има честта да изнася представления на престижни сцени като Златната зала на Музикферайн, Аустриа Център, ООН и др. Сърцето ни тупти в ритъма на народната музика, а сцената е мястото, където се срещаме с приятели и съмишленици“, заяви Анастасова.
Тя разказа пред БТА и историята на фолклорната формация: „Водени от любовта си към родния фолклор, през 2004 г. няколко българки, живеещи във Виена, създават група за български народни танци. Така се ражда фолклорен ансамбъл „Китка“ – цветна, вдъхновена и жива, точно като името си“.
Първата сценична изява на формацията е през 2007 г. на международния фестивал в Brunn am Gebirge, Австрия.
През 2008 г. участниците в „Китка“ създават сдружение с идеална цел – „Български ритми“, с председател Бойка Анастасова, което да популяризира българските народни песни, танци и традиции в Австрия. Започват да се организират редовни курсове по народни танци за начинаещи, напреднали и деца, отворени за всички – българи и чужденци, професионалисти и любители.
„Ние, българите, обичаме и ценим неповторимата красота на нашия фолклор – там, където са съхранени богатството на родния език, мъдростта на предците и поетичния талант на народа ни. Словото, музиката и танцът са взаимно свързани и съществуват неразделно в нашия бит“, коментира Анастасова.
Носиите, с които ансамбълът излиза на сцената и представя българските шевици, са дело на танцьорката Здравка Кръстанова. Част от необходимите костюми се поръчват в България, за да се запази тяхното многообразие и точност.
Макар и непрофесионална, новосъздадената група постепенно успява да докосне и завладее сърцата на българската общност във Виена. Популярността се увеличава, обогатява се репертоарът, включващ танци от различни етнографски области на България, усъвършенстват се уменията на танцьорите, а сцените, на които „Китка“ изнася концерти, вече са в Австрия, Германия, Швейцария, Италия, Англия, Испания, Чехия и много други, разказа пред БТА Бойка Анастасова.
По думите ѝ обаче „стремежите и амбициите на „Български ритми“ са необятни“. През 2013 г. се създава хор към ансамбъл „Китка“, ръководен първоначално от Мария Топева.
Нейният педагогически опит ѝ помага да съчетае качествата на всички изпълнители. Стилът на изпълнение и поставяне на песните е автентичен и доста наподобява обичая „седянка“. Анастасова коментира, че с много търпение е подбран репертоарът на групата, който включва автентични песни от Тракийския, Пазарджишкия, Странджанския, Македонския и Родопския региони. През 2022 г. ръководството се поема от Нина Василева-Занешев, която превръща формацията в смесен народен хор, като разширява репертоара му от автентични песни с аранжименти на народни песни за три и четири гласа.
През 2023 и 2024 г. хорът печели второ и трето място на Световния хоров фестивал за мир в Австрия, а през 2024 г. участва в фестивала в Тренто, където изнася самостоятелни концерти и редица семинари по българско народно пеене за чужденци, които да се докоснат до нашето музикално богатство.
Не по-малко вълнуваща е и дейността на детско-юношеската танцова формация, създадена през 2016 г. и ръководена от Диана Стоева, разказа още Бойка Анастасова. В състава участват деца на възраст между 4 и 16 години, някои от които са родени в Австрия и за първи път се докосват до българския фолклор. Репертоарът е разнообразен, а хореографията е съобразена с възрастта на танцьорите.
Стартирала с участия на сцена още от първата година на създаването си, групата вече има изяви на международни детски фестивали, университетски събития, концерти в залите на Музикферайн и Дома на Щраус и доказва, че духът на фолклора се предава от поколение на поколение с любов и ентусиазъм.
В програмата на сдружението е включена и кукерска група, ръководена от Пеньо Стефанов. „Тя добавя колорит и автентична символика към образа на българската традиция в чужбина“, изтъкна председателят на сдружение „Български ритми“.
„С обич, вълнение и гордост очакваме да споделим магията на българския фолклор, заедно с всички на десетия юбилеен събор „На мегдана на другата България“ в Лион!“, каза в заключение тя.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина