site.btaЯпонецът Шиносуке Ока стана шампион в многобоя при мъжете на турнира по спортната гимнастика на Игрите в Париж

снимка: AP Photo/Francisco Seco

Японецът Шиносуке Ока стана шампион в индивидуалния многобой при мъжете на турнира по спортната гимнастика на Олимпийските игри в Париж.

20-годишният Ока, който дебютира на най-големия спортен форум, се представи стабилно на всички уреди и събра сбор от 86.832 точки, след като получи оценки 14.566 на земя, 14.500 на кон с гривни, 13.866 на халки, 14.300 на прескок, 15.100 на успоредка и 14.500 на висилка. Така той взе второ злато от Игрите във френската столица след това в отборната надпревара с тима на Япония.

Японецът, който спечели световната титла за юноши, когато беше на 15 години, издържа на напрежението и завърши състезанието с отлично съчетание на висилка.

Световният шампион от 2021 година Бохън Чжан (Китай) остана втори с 86.599 точки (13.233, 14.333, 14.600, 14.500, 15.300, 14.633). Той остана на 0.233 точки от златото, след като започна представянето си с доста грешки на земна гимнастика. След това изигра силно останалите пет уреда, но не успя да навакса слабото си начално изпълнението.

Бронзовото отличие завоюва Жотън Сяо (Китай) с 86.364 точки (14.333, 14.266, 13.800, 14.833, 14.766, 14.366). За него това е втори медал от Париж, след като заедно с Чжан и с тима на Китай стана втори отборно.

28-годишният Сяо е сребърен медалист от Игрите преди три години и вече има общо пет отличия (два сребърни и три бронзови) в кариерата си от Олимпийски игри.

Защитаващият титлата си от Токио 2020 и двукратен световен шампион Дайки Хашимото завърши едва шести с 84.598 точки, след като допусна грешки на кон с гривни и на халки.

Канадският гимнастик Феликс Долси пък получи разрешение да повтори съчетанието си на висилка, след като един от протекторите му за ръце се скъса по време на изпълнението му и той падна на дюшеците. Съгласно настоящите правила, даден състезател може да получи втори опит за съчетание, ако то е прекъснато по причина извън неговия контрол, включително повреда в екипировката.

Долси падна от висилката и при втория си опит, но получи бурни аплодисменти от публиката в зала "Берси". Той се нареди 20-и в многобоя.

Състезанията по спортна гимнастика в Париж продължават утре с финала на индивидуалния многобой при жените.