site.btaЛудогорец (Разград) претърпя минимална загуба в Унгария, но продължава към третия кръг на Шампионската лига

Снимка: кореспондент на БТА в Разград Мехмед Азиз (ЕВ)
Шампионска лига на Европа по футбол - втори кръг, втори мач:
Динамо (Минск, Беларус) - Лудогорец (България)      1:0 (1:0)
Голмайстори: 1:0 Иван Бахар 37
*Лудогорец се класира за третия кръг с общ резултат 2:1 след успех в първия мач с 2:0
Жълти картони: Владислав Калинин, Александър Селява, Никита Демченко, Павел Седко,
Трофим Мелниченко (Динамо Мн), Хенрик Бонман (Лудогорец) Стадион "Мезьокьовешд Жори": без публика Главен съдия: Игал Фрид (Израел) ВАР-съдия: Зив Адлер (Израел) Състави: Динамо (Минск): Фьодор Лапухов, Артьом Биков, Владислав Калинин, Алексей Гаврилович, Раи Лопеш,
Павел Седко, Александър Селява, Никита Демченко, Трофим Мелниченко  (85 - Владимир Хвасчински),
Стивън Алфред, Иван Бахар (62 - Игор Педро) Лудогорец: Хендрик Бонман, Аслак Фон Витри, Оливие Вердон, Диниш Алмейда, Антон Недялков, Тодор Неделев (46 - Педро Нареси),
Якуб Пьотровски, Ивайло Чочев, Бърнард Текпетей (72 - Кайо Видал), Рик Джонатан (90+1 - Спас Делев),
Руан Круз (46 - Квадво Дуа)

Лудогорец отново не беше убедителен, загуби с 0:1 от Динамо (Минск, Беларус) на неутралния терен в Унгария, но се класира към третия кръг на Шампионската лига след успех с 2:0 у дома преди седмица. Срещата се игра в Унгария, тъй като клубовете от Беларус посрещат съперниците си в европейските турнири на неутрален терен заради съпричастността на тази страна към руската агресия срещу Украйна.
    Единственият гол за символичните домакини вкара Иван Бахар в 37-ата минута. С този успех българските шампиони си гарантираха минимум участие в групите на третия турнир на УЕФА Лига на Конференциите, а освен това продължават към третия кръг на най-комерсиалния турнир на УЕФА, където ще спори с Карабах (Агдам, Азербайджан). Победа над азерите пък гарантира минимум влизане в групите на Лига Европа.

Българските шампиони играха вяло в голяма част от мача, без енергия, без кой знае какви атаки, макар да владееха топката в по-голям процент от времето. По сходен начин се развиха и двубоите в първия кръг на квалификациите срещу друг отбор от бившия СССР – Динамо (Батуми).
    Футболистите на треньора Георги Дерменджиев днес трябва да благодарят на неособено високата класа на съперника, който така и не успя да материализира повече от едно голово положение. Големият герой за Лудогорец беше вратарят Хенрик Бонман, който направи дебют и спаси поне шест чисти положения.
    Още в 4-ата минута българските шампиони можеха да открият резултата. Рик Джонатан проби по дясното крило, навлезе в наказателното поле и стреля. Вратарят Лапухов изби, топката отиде у Руан Круз, който от фронтална позиция стреля в аут. Минута по-късно двамата пропуснали предишната възможност си размениха ролите, като този път Рик стреля край гредата.
    А символичните домакини от Динамо Минск можеха да стигнат до гол в 10-ата минута. След центриране от ъглов удар нито един играч на Лудогорец не успя да играе с топката, която стигна до  Иван Бахар. Нападателят имаше време да овладее и да си нагласи кълбото на левия крак. Първият му изстрел беше спасен от вратаря Хендрик Бонман с лявата си ръка, пращайки топката в напречната греда. След това Стивън Алфред опита да направи добавка, но стреля слабо. Пет минути по-късно Стивън Алфред стреля, но пак Бонман спаси вратата на българския тим.
    B 37-ата минута Динамо стигна до гол, след като разви бърза атака от лявата страна на защитата на Лудогорец. Игор Школик проби и върна топката назад, тя стигна до границата на наказателното поле, откъдето Бахар я посрещна с плътен удар и я прати в мрежата на Бонман.
    В добавеното време беларусите пък можеха да стигнат до втори гол при точно същата атака, от която стана 1:0. Този път Павел Седко получи на границата на наказателното поле, стреля, а вратарят Бонман не помръдна. За радост на гостите, топката прелетя край гредата.
    Лудогорци опитаха да реагират с две смени на почивката, а секунди след началото на втората част Рик Джонатан получи подаване пред наказателното поле от Текпетей и стреля опасно към далечния ъгъл, но Лапухов спаси.
    Малко по-късно дойде ред и на беларусите да благодарят на гредата. В 53-ата минута Текпетей шутира много силно от свободен удар о сериозна дистанция, получи се коварен рикошет в играч на домакините, а след това вратарят Лапухов по някакъв начин успя да я отбие в лявата си греда. В последвалото меле защитник беше най-бърз и изрита топката извън опасната зона.
    След това Лудогорец започна постепенно да превръща по-сериозното владеене на топката в положения. Последваха изстрели на Якуб Пьотровски и Текпетей, които обаче не намериха очертанията на вратата.
    20 минути преди края на редовното време Динамо беше близо до удвояване на резултата. Павел Седко центрира отдясно към втора греда, където Рай Лопеш свали с глава към границата на вратарското поле. При спорната топка Игор Педро изпревари Аслак Фон Витри и стреля учудващо точно стреля с левия крак. Стражът на Лудогорец обаче отново показа класа и спаси. За пореден път се наложи Бонман да боксира, този път в 85-ата минута след далечен изстрел от воле на Владимир Хвасчински. До края на срещата беларусите опитаха да създадат още напрежение пред вратаря на българския тим, но кой знае какви положения нямаше.

Към 02:16 на 01.08.2024 Новините от днес