site.btaДвойна френска радост в състезанието по фехтовка на сабя (жени)

Двойна френска радост в състезанието по фехтовка на сабя (жени)
Манон Апити-Брюне ликува след спечеления златен олимпийски медал на сабя (жени). Снимка: AP Photo/Andrew Medichini

В изцяло френски финал на турнира по фехтовка на Олимпийските игри в дисциплината сабя (жени) Манон Апити-Брюне се наложи на и Сара Балцер с 15:12. Двете сложиха край на един напълно луд край на деня за голямото семейство на френските сабльорки.

Балцер беше сочена за фаворит, а и така подреди деня си. Тя обаче с течение на напредването на мачовете си спечели и доста негодувание от публиката, защото боевете й бяха придружени с крясъци на пътеката. Апити-Брюне от своя страна имаше доста по-обран път до финала.

Реално приятелският дуел между световния номер 2 и номер 5 се превърна във финал за олимпийското злато, където Манон Апити-Брюне спечели с непоклатима увереност. „Aле ле Блю“ кънтеше през цялото време в залата, но Сара Балцер влезе по-зле в срещата. Тя изостана от самото начало с 4:8, като в средата на втория период успя да стопи преднината на противничката си на 10:11 и 11:12. Неочаквани атаки на Апити-Брюне обаче оставиха фаворитката крайно изненадана и така тя отстъпи.

За 28-годишната Манон Брюне това е първи златен олимпийски медал, след като в Токио тя взе 3-о място при индивидуалната надпревара и сребро в отборната. На Световното първенство има една титла в отборното състезание.

Един от съдиите на финала днес беше българинът Васил Миленчев.

В срещата за бронзовия медал Олга Харлан от Украйна победи с 15:14 Себин Чой от Република Корея.