site.btaНигерия и Германия поднесоха две големи изненади във втория ден на олимпийския турнир по баскетбол при жените

Германия постигна първата си победа на Олимпийски игри в женския баскетбол / снимка: АП/Mark J. Terrill

Националните отбори на Нигерия и Германия записаха исторически победи на олимпийския турнир по баскетбол за жени в първите си мачове от турнира в Париж.

В група "В" шампионките на Африка от Нигерия се наложиха със 75:62 (18:17, 23:11, 10:19, 24:15) над бившите световни шампионки от Австралия. За нигерийките това бе първа победа на Олимпиада в последните 20 години, като тя дойде напълно неочаквано, но не и незаслужено.

Още през първото полувреме Нигерия поведе с 13 точки преднина при 41:28 след серия от 23:6 във втората четвърт.

Австралийките, които между 2000 и 2008 година играха три последователни финала на Олимпиади, направиха завръщане в мача в третата четвърт, в която стопиха изоставането си до 2 точки при 49:47.

В последната част обаче инициативата отново се оказа на страната на африканките, което им позволи да се поздравят с успеха.

Езине Калу бе най-резултатн за победителките с 19 точки, а Промис Амукамара завърши с 14.

За Австралия Алана Смит вкара 15 точки.

В група "С" Германия постигна първата си победа на Олимпиада след 83:69 (25:11, 21:14, 14:17, 23:27) над актуалния европейски шампион Белгия.

Германките, за които това е дебютно участие на най-големия спортен форум, изиграха много силно първо полувреме, в което се наложиха с 46:25 над белгийките.

През вторите 20 минути на мача европейските шампионки направиха опит за обрат, но чак в последните минути разликата падна за момент до 10 точки. През останалото време тя се движеше основно между 15 и 20 точки.

За Германия Сату Сабали реализира 17 точки, а по 16 прибавиха Леоне Фибих и Ниара Сабали. Алексис Питърсън пък завърши с 15 точки.

За Белгия Ема Месеман бе над всички с 25 точки, а Жули Ванло добави 18.

По-късно днес предстоят още два мача от програмата при жените - Канада срещу Франция в група "В" и олимпийският шампион САЩ срещу Япония в група "С". Вчера в първите мачове в група "А" Испания победи с 90:89 след продължение Китай, а Сърбия спечели с 58:55 срещу Пуерто Рико.

Към 19:18 на 29.07.2024 Новините от днес