site.btaИнститутът за полимери на БАН започна проект за получаване на нови и иновативни полимерни материали с контролиран дизайн за екоземеделието
Започна проектът ''Дизайн на иновативни полимерни материали като агенти за биоконтрол с приложение в екоземеделието'' (АГРОБИОМАТ), изпълняван от Института за полимери към Българската академия на науките (БАН). Това съобщиха от научната институция.
Проектът е финансиран от Европейския съюз чрез Механизма за възстановяване и устойчивост за изпълнение на инвестиция по С2I2 ''Повишаване на иновационния капацитет на Българската академия на науките (БАН) в сферата на зелените и цифровите технологии'' от Плана за възстановяване и устойчивост.
Основната цел на проекта е да се получи набор от нови и иновативни полимерни материали с контролиран дизайн, подходящи като носители на агенти за биоконтрол с потенциално приложение в екоземеделието.
Специфичните цели са насочени към прилагане и комбиниране на класически със ''зелени'' методи, които да отговорят на нуждите за третиране на заболявания по културните растения, както и към повишаване на нивото на знания и технологии за развитие на кръгова икономика, и ефективно използване и оползотворяване на суровини.
Ръководител на проекта е проф. д-р Оля Стоилова, а екипът е съставен от изследователи с познания и опит във важни дисциплини като полимерна химия, изолиране и култивиране на нови агенти за биоконтрол и растителна защита.
Очаква се успешното изпълнение на проекта да даде нови знания в областта на екологичното земеделие, да повиши иновационния капацитет на участниците и да се разработи подход за създаване на иновативни агенти за биоконтрол в екоземеделието.
Това е важен инструмент в борбата с проблеми като изменението на климата, влошаването на състоянието на околната среда и загубата на биологично разнообразие. Проектът ще допринесе за плавен и устойчив преход към екосъобразно общество, отбелязват от БАН.
/ЙВЛ
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text