site.btaКипър има готовност да окаже помощ при евентуални евакуации от Ливан, заяви правителствен говорител
Кипърското правителство е готово да помогне при евентуална евакуация от Ливан, заяви днес правителственият заместник-говорител Янис Антониу за изданието "Сайпръс мейл".
"Готови сме", заяви Антониу, като добави, че съоръженията на страната са в "състояние на в готовност" съгласно т. нар. план "Естия" - съществуващия план на Кипър за справяне с масови евакуации на граждани на Европейския съюз и на трети страни от съседни държави.
"Ако е необходима помощ, ние ще я предоставим. Имаме необходимото ноу-хау и инфраструктура, за да го направим", добави той.
Коментарите на Антониу идват, след като първият заместник държавен секретар по въпросите на управлението и ресурсите на САЩ Ричард Верма пристигна на посещение в Кипър по-рано днес.
Според съобщение на американското правителство Верма "е посетил ключови кипърски логистични съоръжения" и "е бил информиран за текущото планиране в подкрепа на управлението при кризи в региона".
По време на обиколката си в региона Верма е посетил също така ливанската столица Бейрут, а следващата му спирка ще бъде турският град Адана, където ще посети американската военновъздушна база Инджирлик, "за да направи преглед на наличните логистични ресурси в подкрепа на готовността за реакция при кризи", посочва вестникът.
Кипърският външен министър Константинос Комбос също потвърди, че островната държава в Източното Средиземноморие е готова за евентуални евакуации, ако напрежението между Израел и базираната в Ливан групировка "Хизбула" ескалира.
"Установили сме начина, по който схемата ще работи, ако се наложи", посочи Комбос, цитиран от Ройтерс.
"Всички ние се надяваме, че няма да има нужда, но ако това не е така, Кипър ще продължи да функционира като мост на безопасност, улеснявайки отпътуването на цивилни от всяка зона на бойни действия в нашия регион", добави той.
"Сайпръс мейл" напомня, че планът "Естия" е бил активиран и преди, като последно това се случи през октомври миналата година след атаката на "Хамас" срещу Израел, когато граждани на ЕС и трети страни избягаха от Израел след нападението.
Планът предвижда Кипър да действа като хъб за граждани на трети страни, бягащи от съседна държава, преди да бъдат репатрирани в собствените си страни. За тази цел се организират спешни извънредни полети, за да се осигури евакуацията на максимален брой хора в Кипър, преди да бъдат изпратени в родните си страни.
Планът се активира, когато други страни поискат да използват Кипър като хъб за евакуации, и позволява преминаването на стотици или хиляди хора, отбелязва "Сайпръс мейл".
Когато бяха извършвани евакуации от Судан през април миналата година, общо 2611 души пристигнаха в Кипър, а над 1000 пристигнаха от Израел през октомври миналата година.
Ройтерс отбелязва, че средиземноморският остров беше използван за евакуацията на хиляди чуждестранни граждани от Ливан през 2006 г. по време на разпалване на конфликта между Израел и "Хизбула". Островът също така послужи при евакуацията на британски граждани и хора с двойно гражданство от Судан миналата година.
Кипърското правителство заяви в края на октомври, че страната е готова да приеме евакуирани лица от Ливан, Израел и други страни, ако насилието в региона ескалира.
Израел и САЩ обвиниха базираната в Ливан групировка "Хизбула" за ракетен удар в събота срещу анексираните от Израел Голански възвишения, при който загинаха 12 деца и младежи, а около 30 души бяха ранени. Израелският кабинет по сигурността упълномощи правителството да отговори на удара.
/СГ/
news.modal.header
news.modal.text