site.btaОтборът на Нидерландия направи пълен обрат срещу Турция и стана последният полуфиналист на Евро 2024

голмайстори: 0:1 Самет Айкадин 35, 1:1 Стефан де Фрай 71, 2:1 Коди Гакпо 76
жълти картони - Шави Симонс, Натан Аке, Върджил ван Дайк (Нидерландия), Дженк Тосун (Турция)
червен картон: Бертюг Йълдъръм (Турция) 90+5'
съставите:
Нидерландия: Барт Фербруген, Дензел Дъмфрис, Стефан Де Фрай, Върджил ван Дайк, Натан Аке, Джерди Шоутен, Шави Симонс (87 - Джошуа Зиркзее), Тиджани Райндерс, Стивън Бергвайн (46 - Воут Вегхорст), Коди Гакпо, Мемфис Депай (87 - Джереми Фримпонг)
Турция: Мерт Гюнок, Каан Айхан (89 - Семих Кълъчсой), Самет Айкадин (82 - Дженк Тосун), Абдюлкерим Бардачкъ, Мерт Мюлдюр (82 - Зеки Челик), Ферди Кадиоглу, Салих Йозкан (77 - Окай Йокушлу), Хакан Чалханоглу, Бариш Алпер Йълмаз, Кенан Йълдъз (77 - Керем Актюркоглу), Арда Гюлер

Отборът на Нидерландия направи пълен обрат срещу Турция и победи с 2:1 като по този тачин стана последният полуфиналист на Евро 2024. "Лалетата" изоставаха на почивката на мача с 071 след гол на централния защитник на Турция Самей Айкадин с глава, но стигна до успеха през втората част на Олимпийския стадион в Берлин с попадение на Стефан де Фрай и Коди Гакпо.

Първото сериозно положение пред една от двете врати се откри пред Мамфис Депай за "лалетата" в четвъртата минута, но нападателят пропусна, като стреля над напречната греда.
Отборът на Турция отговори с директен шут на Мерт Гюнок от пряк свободен удар.

И двата отбора бяха много внимателни в защита, като турците се опитваха в началото на мача да убиват темпото на игра.

В 35-ата минута Турция грабна шанса си. Арда Гюлер изпълни корнер на далечна греда, където централният защитник Самет Акайдин се извиси и мощно с глава заби топката във вратата на Барт Фербругер за 1:0. Това бе и втората асистенция на Гюлер по време на първенството.

В началото на втората част селекционерът на "лалетата" Роналд Куман пусна очаквано тарана Воут Вегхорст в игра на мястото на Стивън Бергвайн. Пет минути след повновянето на играта Депай направи голям пропуск, но нападателя беше в положение на засада.

В 56-ата минута младата звезда на турците Арда Гюлер завъртя хубаво топката от пряк свободен удар, като тя срещна десния стълб на вратата на Нидерландия и излезе в аут.

В 65-ата минута Кенан Йълдъз нанесе много силен удар от границата на наказателното поле, като вратарят на Нидерландия Фербруген с мъка изби топката, а защитникът Каан Айхан бе изпреварен в момента, в който трябваше да направи добавка.

В 70-ата минута резервата Вегхорст бе намерен на задна греда и отправи удар от въздуха, като вратарят Мерт Гюнок изби в корнер. След късото му изпълнение Депай центрира, а Стефан Де Фрай, който бе оставен непокрит около точката за изпълнение на дузпа с мощен удар с глава изравни - 1:1.

Попадението дада страхотен импулс на Нидерландия, като малко след него Депай пропусна от чисто положение. В 76-ата минута обаче Дензел Дъмфрис центрира остро отдясно, а Коди Гакпо, падайки на земята, вкара с много премерен удар покрай вратаря Мерт за 2:1.

В края на мача тимът на Турция пое големи рискове, за да стигне поне до равенство, като селекционерът на тима Винченцо Монтела направи четири смени.

В 85-ата минута Ван де Вен блокира опасен шут на съперника.

В последните секунди с червен картон бе изгонен Бертюг Йълдъръм от резервната скамейка на Турция.

В края силни изяви имаше вратарят на "лалетата" Берт Фербруген, който запази вратата си и осигури на тима място в голямата четворка на Европейското първенство.

Тимът на Нидерландия ще играе на полуфинала на Евро 2024 срещу отбора на Англия, като двубоят е в сряда (10 юли) в Дортмунд.

Към 02:18 на 07.07.2024 Новините от днес